Dřín (Svída)

Dřín (Svída)

Botanický název:
Cornus
Čeleď:
Dřínovité
Popis:

U nás je domácí jediný druh, dřín obecný neboli svída obecná (Cornus mas), importovaným druhům se ale dobře daří prakticky na celém území naší republiky kromě horských studených oblastí. Pro zahrádkáře mají dříny mnoho výhod. Jsou nenáročné na půdu i zálivku, v přírodě rostou na suchých písčitých a kamenitých stráních, takže i v zahradě jim stačí skromná půda, spíše vápenitá. Pro zahrádkáře mají dříny mnoho výhod. Jsou nenáročné na půdu i zálivku, v přírodě rostou na suchých písčitých a kamenitých stráních, takže i v zahradě jim stačí skromná půda, spíše vápenitá. Vybírat můžete z kultivarů s panašovanými listy, různou barvou květů a plody jedlými i nejedlými.

Pěstování:

Rostlině se daří na slunci i v polostínu. Rostlina není náročná na půdu. Velkokvěté druhy však vyžadují půdu bez vápna. Snadno se množí dříny s barevnou kůrou a to na podzim řízkováním.

Zajímavosti:

Dříny jsou rozšířeny především v mírném pásu severní polokule, ve Střední Americe a v Africe. V evropské květeně jsou původní celkem 3 druhy: svída krvavá (Cornus sanguinea), dřín obecný (Cornus mas) a dřín švédský (Cornus suecica).

Foto:
flora.nhm-wien.ac.at

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha