Jaký materiál je nejlepší pro úpravu okolí zahradního bazénu

Jaký materiál je nejlepší pro úpravu okolí zahradního bazénu

Bazény, vydáno 02. 05. 2011

Venkovní bazén bývá obvykle dominantou a pýchou nejedné zahrady. Celkový dojem však může pokazit nevzhledné nebo špatně upravené okolí bazénu. Kromě estetických defektů však může nevhodně zvolený materiál z okolí bazénu udělat i nebezpečnou zónu - především pro děti.

Rostlina dne

Mochna

Mochna

Mochna je opadavý keř. Existuje až na 130 druhů těchto opadavých keřů, které mohou dosáhnou výšky až dvou metrů. Typické...

Materiály pro úpravu exteriéru v prostoru kolem vašeho zahradního bazénu můžeme rozdělit do několika pomyslných kategorií - odolné, tvrdé materiály, designově  atraktivní materiály náročnější na údržbu a nové, kompozicové materiály, které byly vyhodnoceny jako velmi bezpečné a navíc téměř bezúdržbové. Všechny materiály by však měly být čistě přírodní.

Než se však pustíme do analyzování těchto kategorií, mohl by se vám hodit následující tip. Obzvláště, plánujete-li váš zahradní bazén obehnat terasou nebo vyvýšeným molem.

Kdy se vyhnout dutým prknům?
Prkna pro olemování bazénu do podoby zahradní terasy či vyvýšeného mola seženete plná i dutá. Ačkoliv se vám budou dutá prkna podbízet nižší cenou i váhou, vyhněte se jejich koupi obloukem. Duté profily je při montáži nutné zajistit tak, aby prkna měla spád, což je například už u středně velké terasy velmi nepříjemné. Navíc na ně nelze montovat zastřešení bazénu, což může způsobit také pár nepříjemností. Své o tom ví i Ing. Jiří Hegr, odborník na bazénové terasy a mola.  „Prakticky to znamená, že voda, která se při dešti či sněžení dostane dovnitř dutých prken, musí odtéct ven. V opačném případě,  za extrémních zimních podmínek, hrozí popraskání vlivem roztažnosti ledu.“ To plná prkna nemusíte ani spádovat, ani kotvit k podloží. Navíc mají vysokou nosnost a delší životnost. Ale teď už zpátky k porovnání jednotlivých kategorií materiálů pro venkovní úpravy terénu v blízkosti bazénu.

Velká fotogalerie - přemýšlíte o  bazénu? Inspirujte se
bazény inspirace fotogalerie

Tvrdé a odolné materiály
Do této kategorie spadá přirozeně kámen a dlažba. Oba tyto takřka nezničitelné materiály však mohou představovat určité riziko úrazu především u malých dětí.
Kámen
- Přírodní kámen je pro exteriérové úpravy kolem bazénu velmi luxusní záležitostí. Přesto však jeho použití skýtá mnoho nevýhod jako například relativně omezená barevná a tvarová variabilita, poměrně vysoká cena a také vysoká teplota, na kterou je kámen schopen se rozpálit v horkých letních dnech. Navíc ze spár se po několika letech může začít uvolňovat písek, který si budete nosit do bazénu. Povrch není hladký, proto se špatně udržuje a špínu nelze odstranit. Další problém nastává při nutnosti výměny části terasy nebo jejím dobudování.

Jaký materiál je nejlepší pro úpravu okolí zahradního bazénu

Dlažba - Díky nízké ceně, velkému výběru velikostí, barev a vzorů a jejich vzájemné kombinaci, patří k tradičnímu a stále častěji využívanému povrchu v okolí bazénu. Většinou se však jedná o tzv. „startovací“ terasy, kterou si majitelé po několika letech nechávají vyměnit za praktičtější a kvalitnější. Dlažba má podobné nevýhody jako například umělý kámen - tvrdost, neúnosně vysoká absorpce tepla, potřeba dokonale hladkého a rovného podkladu apod.  Oproti kameni se však dobře čistí, na druhou stranu je však velmi křehká a snadno praská. Praktičtější, nicméně ne už tak estetickou variantou je zámková dlažba. Tu hyzdí i ze spár vyrůstající plevel a držící se špína.

Jaký materiál je nejlepší pro úpravu okolí zahradního bazénu

Designově  atraktivní materiály
Dřevo - Obzvláště exotické dřeviny jsou u spotřebitelů stále oblíbenější, neboť jejich pořizovací cena klesá, a to i při zachování komfortních vlastností, jimiž jsou například krásný vzhled a příjemný, měkký a hebký povrch. Dřevo je velmi flexibilní a dobře opracovatelné - ani příprava podkladu není zdaleka tak náročná jako u kamene, či dlažby. Stačí nahrubo srovnat a vysypat drenáží (nejčastěji štěrkem). I dřevu se však dá mnohé vytknout. Vzhledově je  jistě šampiónem, nebudete-li však o něj každoročně pečovat pomocí nátěrů a olejových impregnací, udrží si svou krásu pouze první rok. I přes veškerou péči dřevo, jako 100% přírodní materiál, rychle stárne, šedne a co je horší, začnou se na něm dělat třísky, které jsou prokletím pro bosé nohy a zejména ty neposedné, dětské. Nehledě na to, že chlór či sůl, používané k desinfekci bazénu, zanechávají na okrajích terasy téměř neodstranitelné skvrny a mapy. Také kvůli vysoké nasákavosti se dřevo u bazénů příliš neosvědčuje.

Jaký materiál je nejlepší pro úpravu okolí zahradního bazénu

Nové, kompozicové materiály
Chytrým řešením pro bazénovou terasu jsou bezúdržbové kompozicové materiály - prkna, složená ze 60 % z kvalitní dřevité moučky a 40 % jakostního polymeru a barviva. Užitné vlastnosti dřevoplastových materiálů se dají charakterizovat velmi stručně - atraktivně vysoká životnost a odolnost vůči prakticky všem vlivům (déšť, sníh, apod.). Nové kombinované materiály nepodlehnou ani UV záření nebo znečištěnému prostředí, a to bez potřeby jakékoliv údržby či napouštění toxickými nátěry.

Jaký materiál je nejlepší pro úpravu okolí zahradního bazénu

Text: Lucie Sýkorová
Foto & zdroj: Woodplastic


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

05. 10. 2015 Reagovat
Terezka: Dobrý den. Pokud je někdo takový příznivec přírodních materiálů jako já, tak můžu doporučit firmu Natural Stones. Sice vám to přímo neprovedou, ale obklady u nich koupíte opravdu krásné. My jsme vsadili na zlatou břidlici a všichni nám okolí bazénu opravdu chválí. Příští rok se v blízkosti bazénu chystáme postavit i posezení a venkovní krb, tak si od nich určitě zase obklady objednáme. Už teď jsem koukala, že mají i kvalitní obklady na venkovní krby, tak jistě nebude problém něco pěkného vybrat.
16. 09. 2016 Reagovat
Karlíková: Dám sem ještě další názor/nápad okolo bazénu. Mě naprosto zaujalo řešení bazénu takto - http://www.obkladyvilimek.cz/dlazba-kolem-bazenu-cir-biarritz-ecru-p4017.html . Líbí se mi ta barva dlažby i ty tvarovky jsou takové jednoduché. Dá se to dát prý na terče a má tl.2cm
24. 08. 2015 Reagovat
LubosHa: Za mě určitě umělý ratan - na zahradní nábytek u bazénu (teď nemyslím úpravu povrchu), který se velmi dobře udržuje - nábytek z něj mají třeba tady http://www.teak-shop.cz/ :)
08. 04. 2015 Reagovat
Sárka Fišerová : Odstranění plevelů pod bazénem: prorůstající kořeny od plevelů - dělají boule pod bazénem. Už jsem bezradná. Jak se jich zbavit?
31. 05. 2012 Reagovat
Roman Leština: Dobrý den, marně hledám firmu, která by mi pomohla z rekonstrukcí okolí bazenu. Uměli by jste mi někohod oporučit. Díky
31. 05. 2012 Reagovat
Roman Leština: Dobrý den, marně hledám firmu, která by mi pomohla z rekonstrukcí okolí bazenu. Uměli by jste mi někohod oporučit. Díky
15. 08. 2011 Reagovat
Lida : Velmi hezky napsaný článek příjemným přístupem a názory na různě používané materiály. Ovšem se zapomenutou novou možností Dekorativního betonu. Uzavřená je celá okolní plocha, tedy žádný únik. Nemá, co odskákat, jako v případě obkladů, tedy i trvanlivost se prodlužuje a nic neprorůstá. Desainy jsou nekonečné a na přání. Přidáním protismykových přísad do epoxidového systému se ochrání děti. Pro více informací se můžete a nebo nemusíte podívat na engrave.cz

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha