Guerilla gardening – tajní zahrádkáři možná i u vás

Možná jste si někdy cestou po městě všimli, že tam, kde byla ještě nedávno hromada odpadků, rostou květiny. Nebo jste při noční cestě domů viděli několik postav s motyčkami v ruce, které sázely malé rostlinky. Nebyli to vykonavatelé veřejně prospěšných prací, ale tzv. guerilla gardeneři, neboli tajní zahrádkáři, kteří obhospodařují převážně to, co jim nepatří.

Guerilla gardening – tajní zahrádkáři možná i u vás
Guerilla gardening – tajní zahrádkáři možná i u vás (Zdroj: shutterstock.com)

Opuštěné kousky půdy, které jsou většinou ve vlastnictví státu – to je přesně to, co guerillový zahradník vyhledává, a kam se v noci potají vydá s lopatkou nebo rýčem a sazeničkou v ruce (s okrasnou rostlinou, zeleninou, ale třeba i s ovocným stromkem), přičemž sleduje většinou tento cíl: vtisknout místům, která nás obklopují, nový smysl, z čehož si navíc odnáší dobrý pocit. Může se jednat o formu vyjádření názoru na vlastnictví půdy nebo na způsob jejího využití, ale taky o svébytnou provokaci, společenský protest nebo prostě jen zálibu v zahradničení.

Zákazy a adrenalin

Všechno to zní sice pěkně, ale lidé by takové skutky neprováděli potají, kdyby v tom nebyl háček. Výsadba na cizích pozemcích je totiž nezákonná. A proto má guerilla gardening punc zakázanosti a při vysazování nechybí adrenalin. Právě proto přitahuje určité typy lidí, takže v parku s rýčkem pravděpodobně nepotkáte postarší sousedku odvedle, která tak ráda okopává vlastní záhonky na zahrádce za domkem.

I tento způsob revolty proti státu a neefektivnímu využívání půdy má své kořeny a nezrodil se jen tak z ničeho. Už v 70. letech se už totiž Liz Christy, mladá umělkyně z New Yorku, o něco podobného pokusila. Našla opuštěný pozemek plný odpadků a se svými přáteli jej vyčistila a zaplnila stromy a květinami. Místní byli nadšení, zahrada se potom stala zahradou komunitní, a navíc funguje i v dnešních dnech.

Guerilla gardening po celém světě

Tímto nápadem se začalo inspirovat čím dál více lidí a guerilla gardening se tak postupně rozšířilo do zbytku světa. Neznamená jen vysázení rostlinek na opuštěném místě, ale i podél řeky, podél cyklostezek nebo stezek pro in-line bruslaře, i jedna jediná květina před supermarketem nebo autobusovou zastávkou, která tam při troše zamyšlení vlastně nemá co dělat, je často dílem tajného zahrádkáře dobrodruha.

Někteří vysadí stromek nebo květinu a s dobrým pocitem ji potom nechají napospas okolnímu světu, jiní se ale na místo stále vracejí a o svůj na černo vytvořený záhonek s láskou a starostlivostí pečují. I oni se ale setkávají s problémy, a to hlavně s tím, že sazeničky na novém místě nevydrží, protože půda není kdovíjak výživná, nebo se po záhonku občas někdo projde. Proto je lepší vybírat odolné a nenáročné rostlinky, které navíc nesvádí svými výraznými barvami a květy kolemjdoucí k jejich utržení.

Rozhlédněte se kolem sebe!

Zkuste se dívat kolem sebe a všímat si neobvyklých věcí – květiny nebo stromy na místech, kde ještě nedávno nerostly, nebo tam, kde byste je rozhodně nečekali, jsou možná známkou toho, že takový guerilla zahradník bydlí i kousek od vás.

A pokud vás myšlenka zvelebování jinak mnohdy šedých koutů města nadchla, zabruste třeba na stránky guerilla gardening na Facebooku, nebo mrkněte na blog guerillagardening.org. Třeba se i vy můžete přidat a vytvořit ve svém okolí nenápadnou pohodu, která nic nestojí. Počítejte ale s tím, že za neoprávněný zásah do vlastnického práva vám, v případě, že se vlastník pozemku (a to i stát) začne bránit, hrozí pokuta až 15 tisíc korun.

Pokud navíc začnete vysazovat nepůvodní druhy rostlin, například invazní rostliny, které by mohly ostatní rostliny a jejich prostředí ovlivnit, hrozí pokuta až 50 tisíc. Přesto ale guerilla zahradníků přibývá. Pokut se nebojí, důležitější pro ně je žít v takovém prostředí, ze kterého můžou mít dobrý pocit. A guerilla zahradníky většinou sice nijak nevítají, ale hlavně ani neodsuzují magistráty měst. Takže vzhůru do toho!

Martina Tlachová

Publikováno: 28.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na efektivní výsadbu rajčat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si poradit s výsadbou rajčat, aby se jim dařilo a hodně plodily

Pěstování magnolií

Jak pěstovat magnolie? Pan Petr Franc má množství rad pro pěstování těchto rostlin.

Jaké jarní cibuloviny znáte a sázíte na svou zahrádku?

Méně známe druhy cibulovin jako je třeba řebčík nebo snědek úzkolistý

Jak pěstovat kamélie

Kamélie neboli čínská růže má opravdu krásné květy a na pěstování není zvláště náročná.

Roubování jalovce do pater

Roubování jalovce do pater

Pěstování chryzantém

Chryzantéma je typická podzimní květina, která zdobí naše zahrady, terasy, je často používaná na výzdobu hrobů. Vyslechněte si pár rad pro jejich pěstování.

ČTĚTE DÁLE

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!

Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné
Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné

Péče o zahradu

Říká vám něco alternativní ochrana rostlin? To je taková ochrana, která vsází na biologickou účinnou složku z rostlinných výtažků nebo na parazitické organismy.

Černý kořen prospívá nejen tělu, ale i postavě
Černý kořen prospívá nejen tělu, ale i postavě

Péče o zahradu

Černý kořen je sice znám již od 16. století, v naší kuchyni je však stále nedoceněný. Vypěstujte si jej a zařaďte si ho do jídelníčku.

Ta nejlepší rezistentní jablka, která vás ušetří od postřiků
Ta nejlepší rezistentní jablka, která vás ušetří od postřiků

Péče o zahradu

Rezistentní jablka jsou mimořádně oblíbená, protože na ně nemusíte používat chemické postřiky. Víte, která jsou ale nejoblíbenější? Poradíme vám.

Čekanku používali už staří Egypťané
Čekanku používali už staří Egypťané

Péče o zahradu

Zelenina plná vitaminů, která je známá již z dob antiky, se ve větší míře začala pěstovat v 15. století, a to v oblastech kolem měst Veneto a Trentino.

Palmy jsou okrasou bytů i zahrad
Palmy jsou okrasou bytů i zahrad

Péče o zahradu

Pěstování palem je stále oblíbenější. Můžeme si zkrášlit nejen byt, ale i zahradu. Jak správně o palmy pečovat? Poradíme vám jak na ně.

Zelení nepřátelé našich zahrad útočí i ze zálohy
Zelení nepřátelé našich zahrad útočí i ze zálohy

Péče o zahradu

Běžné plevele jsou postrachem každého zahrádkáře, takže jim musíme vyhlásit nesmiřitelný boj a pečovat o to, aby se na pozemku nepřemnožily.

Pichlavá a léčivá krasavice ve žlutém kabátku – to je mahónie cesmínolistá
Pichlavá a léčivá krasavice ve žlutém kabátku – to je mahónie cesmínolistá

Péče o zahradu

Mahónie patří mezi okrasné léčivky. Tato rostlina je využívána v léčitelství jako antibakteriální prostředek. Ze zralých plodů je možné připravit marmeládu.