Architekt radí: Kámen v zahradě

Architekt radí: Kámen v zahradě

Rady a tipy, vydáno 10. 07. 2013

Kámen je přírodní a originální prvek, který může mít v zahradě široké pole působnosti. Může být jak funkčním tak i okrasným prvkem zahradní úpravy. Díky kameni můžeme esteticky propojit dům se zahradou a vytvořit tak harmonické prostředí pro bydlení.

Rostlina dne

Bambus

Bambus

Bambus je souhrnný název pro několik rodů stálezelených dřevnatých trav. Největší druhy dorůstají výšky až 40 metrů....

Na zahradě lze využít kámen solitérní jako čistě okrasný prvek, nebo po skupinách ve skalce a štěrkových záhonech. Obzvášť efektivně působí kámen v doprovodu s vodou v podobě okrasných a koupacích jezírek i potůčků. Nezbytným stavebním materiálem je kámen pro výstavbu  zpevněných ploch a cestiček,  k obkladu zahradních staveb či opěrných zdí a jako výplň do gabionů. Sám o sobě může působit chladně a tvrdě, ale v kominací s rostlinami či vodou, vytváří přijemné a harmonické scenérie. Navíc pokud je vybrán s patřičným vkusem a citem pro estetiku, bude výsledný dojem krásný a trvalý.

Krásu a neocenitelné vlastnosti kamene vnímá čím dál více lidí a nedokáží si svoji zahradu bez něj představit. Nejlépe během výstavby domu a při plánování sadových úprav zahrady si naplánujeme i možnosti využití kamene v zahradě a druh kamene.  Ideálním postupem je   spolehnout se na zkušenosti zahradního architekta a odborné firmy. Kámen by měl zapadnout do okolí a měl by na svém stanovišti působit tak, jakoby tam byl už věky. Podstatné také je, pro jaké účely a zahradní styl kameny volíte. K jezírku se spíše hodí říční žulové valouny, do skalky naopak  členité kameny, na obklady a šlapáky plochá břidlice či pískovec. Vhodným řešením je vybrat si kámen ze stejné nebo blízké lokality, kde se Váš dům a zahrada nachází. Stěhování kamene na určené místo není jednoduchá akce. Je potřeba počítat s patřičnými náklady na dopravu a mechanizaci potřebnou k naložení, vyložení kamene a jeho usazení. Většinou se to neobejde bez jeřábu a nakladače. Nejen z technického, ale i z etetického hlediska by měl usazování kamene dohlížet a dělat odborník.

Kámen se dá v zahradě použít téměř ke všem účelům a uplatní se ve všech možných velikostech a podobách. Lze ho využit v tradiční skalce, kterou vytvoříme nejlépe v přirozeně vyvýšeném terénu, nebo v uměle vytvořeném valu. Nerovnoměrně rozmístíme a usadíme, aby nepadaly, kameny různých velikostí tak, aby působily na místě přirozeně a aby byly stabilní. Meziprostory vyplníme kamennou drtí podobné struktury jako je použitý kámen. Vzniklou skalku osázíme sklaničkami nebo např.zakrslými koniferami.

Časté je použití kamene v podobě šlapáků v trávě. Tento prvek má nejen estetický význam, ale i funkční. Uplatníme ho pro pochozí propojení mezi dvěma místy v zahradě. Pro tyto účely se hodí ploché kameny – nejčastěji pískovec, břidlice nebo čedič o rozměrech cca 60 x 40 cm. Občas se vyplatí umístit kamenné šlapáky i skrz záhony s výsadbou. Dojde k usnadnění průchodu bez narušení přilehlé výsadby a slouží i pro snadnější úržbu těchto ploch.

Další možností je nahradit mulčovací kůru štěrkem, kačírkem nebo drtí. Pro mnohé rostliny, zejména pro trvalky a bylinky, je tento typ mulče snesitelnější. Jeho výhodou je i to, že naopak od mulčovací kůry se nerozkládá a nemusí se v následujících letech tak často doplňovat. Podobně lze i pomocí kamene plošně vytvořit suťové záhony nebo suchý potok.

Moderním principem, jak si zahradu obohatit o kámen je zakomponovat ho do zahrady v podobě gabionů – drátokamenný prvek, ze kterého se nesestavují už jen opěrné zdi, protierozní kostrukce a ploty, ale i například lavičky a jiný mobiliář v zahradě. Jedná se o estetický, ale i fukční doplněk vaší zahrady. Skládá se z antikorozně upravené svařované sítě, spojené pozinkovanými spirálami a kemenné výplně. Na pohledovou stěnu se ručně vyskládají větší zajímavější kameny a meziprostory se vysypou menšími kameny. Je to účinné, ekologické, variabilní řešení výstavby opěrných zídek.

Obzvláště působivě působí kámen v kombinaci s vodou. Asi si ani nedovedeme představit potok nebo jezírko bez jeho přítomnosti. V tomto směru je velice důležitý výběr vhodného kamene, jeho umístění, natočení správným směrem a zapuštění do hloubky. S vodním prvkem může sousedit solitérní kámen – přirozeně působí říční valoun, plochý kámen zase využijeme pro přepad vody ve vodopádu a z jemných valounků a kačírku vyplníme břehy. Vše by mělo působit co nejpřirozeněji.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Zuzana Vodičková
www.stylovezahrady.cz

Foto: stylovezahrady.cz, spec-net.com.au, decorfortheoutdoors.com, jeannieskitchen.net, momtoob.com, patiodesigndepot.com, bitsandpiecescanada.ca


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

08. 10. 2016 Reagovat
Nikola: Kamenů v zahradě se ale nedá zbavit. Stále se objevují http://www.24poradna.eu/vybirat-kameny-ze-zahonku-t4842.html
08. 10. 2016 Reagovat
Nikola: super článek

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha