Jak na oplocení zahrady

Jak na oplocení zahrady

Rady a tipy, vydáno 15. 08. 2012

Prvořadým úkolem oplocení je vymezit pozemek zvýrazněním jeho hranic. Samozřejmostí je, že od oplocení pozemku očekáváme také zamezení přístupu nežádoucím návštěvníkům. Oplocení je zhotovováno z nejrůznějších materiálů, jako jsou kov, beton, zdiva, plasty ale nejčastěji jistě dřevo. Oplocení by zásadně mělo odpovídat prostředí, do něhož je voleno.

Rostlina dne

Mišpule německá

Mišpule německá

Původem z Řecka. Do Německa ji přivezli v 8. století př. n. l. Římané. Jedná se o menší stromek s široce rozkladitými...

Hlavní parametr, který by mělo mít kterékoli oplocení je odolnost vůči povětrnostním vlivům. Navíc, chceme-li zabránit nepovolaným osobám vstupu na náš pozemek, měli bychom volit oplocení dosahující výšky mezi 80 a 100 cm. Neméně důležité je vyvarovat se nevkusných plotů, které mohou nepříznivě ovlivnit celkový vzhled stejně tak jako přirozené prostředí, do kterého je pozemek situován.

Zakládáme-li oplocení, nesmí přesahovat hranice pozemku. Stejně tak i živé ploty je zapotřebí stříhat tak, aby jejich narůstající větvičky nepřečnívaly na žádný ze sousedících pozemků.

Každý z druhů oplocení má svůj určitý charakter. Ten se projevuje působením navenek, ale i dovnitř jelikož takto spolupůsobí se zahradou. Z tohoto důvodu je zapotřebí věnovat pozornost vnějšímu i vnitřnímu pohledu na celkové orámování zahrady. Oplocení nelze pokládat za soukromou záležitost už právě proto, že spoluvytváří venkovní, tedy veřejný prostor.



Odpovídající oplocení s sebou nese i volbu jeho druhu podle praktické stránky věci. Znamená to, že si od něj jistě slibujeme nízké provozní náklady i náklady na údržbu, stejně tak i dlouhou životnost.



I když při úpravě zahrádky máme téměř neomezené možnosti, jinak je tomu na straně plotu sousedící ho s veřejným prostorem. Tam musíme obvykle dodržovat stanovené požadavky a případná omezení, která mají obvykle všichni účastníci. Jedná se především o celkový dojem a pak i nutnou vzájemnou ohleduplnost.


 
Naštěstí možnosti ve volbě oplocení jsou opravdu dosti široké, a to i v rámci určitého druhu.  Například ploty na podezdívce, ty se vyskytují v nepřeberném množství méně či více nápaditých řešení. Nejlepší volbou oplocení, je takové, které je výsledkem uvědomění si vztahu vznikajícího mezi domem, zahradou a jeho okolím.



Hlavním konstrukčním prvkem plotů a plůtků jsou, s výjimkou ohradních zdí, svislé sloupky. Ty současně nejvíc ovlivňují celkový vzhled oplocení. Celkovému vzhledu plotu však neprospěje, je-li sloupků příliš mnoho a ani to, jsou-li vzhledově zvýrazněny. Od vzhledu oplocení přece jednoznačně očekáváme, aby dobře splynulo s prostředím.



Pokud počítáme s rostlinným živým plotem okolo naší zahrady, musíme volit vhodnou hustotu výsadby vzhledem k sázenému druhu. Správný živý plot má být totiž hustý. O živých plotech si můžete přečíst víc v našich článcích: Dekorativní živé ploty a Stříhání živých plotů.


Text: Zuzana Bohdalova
Foto: arbworx.com, bakerrenovations.com, gardeningwirral.co.uk, creatingjapanesegardens.com, duttonfencing.co.uk, xfrog.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

30. 09. 2013 Reagovat
Jar.Mendl: Je nutný při stavbě plotu souhlas souseda?
23. 04. 2013 Reagovat
Viki: Druhý, třetí a čtvrtý plot odspoda vypadají skvšle! Nevíte někdo, kde bych takové sehnal? Ideálně blízko Brna.

Vložit komentář




Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha