Jak zastřešit terasu

Jak zastřešit terasu

Rady a tipy, vydáno 13. 07. 2015

Jedním z příjemných okamžiků, které nabízí letní období, je možnost servírovat oběd na terase. Často nás ale odradí pálící slunce. Jak se před ním ochránit a nepokazit si tak možnost strávit poledne na venkovní terase?

Rostlina dne

Škornice

Škornice

Škornice (Epimedium) je stálezelená trvalka. Rostlina má krásné drobné srdčité růžové, nažloutlé nebo fialové kvítky....

Pro každou zahradu a samozřejmě i pro každého jejího majitele se hodí jiný typ zastřešení. V prvé řadě je při úvahách o ideálním řešení venkovní terasy nutné zvážit několik kritérií. Před čím vším nás má zastřešení uchránit - budeme na terase chtít trávit čas během slunečného poledne, i během jarních deštivých dnů? Volbu ovlivní i okolní terén, především pak blízká přítomnost stromů a vzdálenost terasy od obytných prostor. V neposlední řadě bude rozhodovacím faktorem pro mnohé z nás cena zastřešení.

Zahradní slunečník

Nejjednodušší a nejméně nákladnou variantou zastínění terasy je slunečník. Jeho velkou výhodou je možnost stažení, je tedy ideální pro malé terasy v bezprostřední blízkosti domu, kde by trvalé zastřešení negativně ovlivňovalo přístup světla do interiérů. Jeho nevýhodou je však omezené rozpětí. Je nestabilní při extrémním větru a za deštivých dnů vás na terase neochrání.

 

Markýza

Stále ještě cenově přijatelnou alternativou je textilní markýza, která nabízí větší rozpětí a také se dá stáhnout. Hodí se proto i pro větší terasy v blízkosti domu. Avšak i tato volba vám vyřeší pobyt na terase především během slunečných dnů, za deště si díky ní příjemný pobyt na terase neužijete. Nevýhodou textilních materiálů v exteriéru je barevná nestálost a téměř nemožné čistění.

Konstrukce s panely z různých materiálů

Stabilním řešením pro zastřešení terasy je konstrukce, kterou je možné nechat zhotovit ze dřeva, oceli či hliníku. U všech variant materiálu je po čase nutná údržba, volba se tedy bude lišit zejména ve výsledné představě majitele terasy. Je-li vám blízký styl zahrady moderní, bude se na terase vyjímat kovová konstrukce. Pro tradiční a středomořské zahrady je pak vhodnější dřevěná.

Je několik možností, jak konstrukci zastínit, případně ji můžete nechat jako pergolu volnou a osázet okolí terasy pnoucími rostlinami. Přirozený vzhled evokují rákosové a textilní panely. Jejich nevýhodou je nestabilita v extrémnějších podmínkách a krátká životnost. Alternativní volbou materiálu pro panely může být plexisklo. S vlnitým reliéfem vám zajistí rozptyl slunečního světla a díky své vyšší odolnosti zajistí i příjemné posezení v náročnějším počasí. Je však potřeba zhodnotit tuto variantu i s ohledem na nutné sezónní čistění, které se může rázem proměnit v kaskadérský počin.

Cenově náročnější variantou je pak kompletně zasklená terasa s možností otevírání jednotlivých oken. Volba je to cenově náročnější a opět je nutné přemýšlet i nad nutnou údržbou. Na druhou stranu touto cestou vyřešíte stabilní zastřešení terasy, aniž byste omezili přístup denního světla do přiléhajícího obydlí.Lenka Malá
Foto: Pinterest.comDoporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha