Kombinace rostlin pro ovocné porosty a sady

Kombinace rostlin pro ovocné porosty a sady

Rady a tipy, vydáno 27. 06. 2012

Převážně jde o stromy a keře, které jsou obvykle velmi soupeřivé. Avšak prozíravý výběr pozitivně působících rostlin může významně vylepšit úrodu přivábením opylovačů a predátorů. Některé tyto pomocné rostliny dokonce dokážou zvýšit vitalitu a odolnost ovocných plodin vůči chorobám.

Rostlina dne

Aloe vera

Aloe vera

Botanicky je specifikováno a rozpoznáno něco přes 300 druhů Aloe, nicméně farmaceutický průmysl využívá pouhé tři odrůdy....

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský. Tyto postřiky se aplikují obvykle na jaře. Pokud budeme v sadu obnovovat trávník, bude dobré smíchat semena travin se semeny vojtěšky, jetele a dalších luštěnin.

Například ostružiny lze využít jako obětní plodinu, když zraje hroznové víno. Ostružinám prospívá přítomnost vratiče obecného a kopřivy dvoudomé.

V blízkosti švestek bychom neměli nechávat žádné sasanky. Jsou totiž náchylné na stejné plísňové choroby.

Maliny trochu lépe prospívají, pokud pod nimi roste vratič, česnek anebo aksamitníky. U brambor však mohou vyvolat hnilobu. Fíkům se nedaří v blízkosti routy vonné.

Listy ořešáku černého omezují růst okolních rostlin, zejména brambor, rajčat, jablek a ostružin.

Traduje se, že kousky stonků rebarbory přidané do jamky při sázení pozitivně regulují zamoření nádorovitosti kořenů košťálovin a květilek na brukvovitých rostlinách. A také myši mají velký odpor k výtažku z kořene rebarbory.
 
Angrešt má užitek z podsady mokřadky Douglasovy nebo ptačince prostředního. Prospívá mu přítomnost rajčat. Bob obecný odpuzuje housenky pilatky rybízové.

Neplodnost hroznového vína způsobuje pryšec chvojka. Vinná réva také nemá ráda vavřín, ředkvičky a hlávkové zelí. A totéž platí i o křenu selském. Réva se tradičně šplhá po jilmu nebo moruších, má prospěch i z blízkosti ostružin, yzopu a hořčice.

Jablka mají užitek z fialek a méně trpí strupovitostí, pokud jsou pod nimi pěstovány česnekovité rostliny, především pažitka. Pokud poblíž roste i dračík, účinně tak odpuzuje pilatku jablečnou, lichořeřišnice zase odrazuje vlnatku krvavou. Jakmile jablka již dozrávají, vylučují plynný etylén, jenž negativně ovlivňuje rostliny v okolí.


 
Obzvláště negativně působí na brambory, které jsou pak náchylnější k plísni bramborové.
Jahody dobře rostou ve spodním patře meruněk a malin, i když ne přímo pod nimi. Naopak jitrocel není vhodným přítelem jahod, jelikož často poskytuje úkryt mšicím. Jahody přímo zbožňují mulč z borovicového jehličí. Avšak je nutné se vyhnout při mulčování jahod slámě z ovsa setého, protože může způsobovat hnilobu kořenů.

Je tedy patrné, že rostliny si mohou být při vzájemném správném sesazení velmi užitečné.  Pokud budeme schopni toho využit v našich sadech a zahradách, prospějeme našim rostlinám i my.

Další informace o ovocné zahradě najdete v článku Ovocné stromy a keře - i v létě potřebují vaši péči

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: andysorchard.com, agri-media.ca, gaytravel.about.com, loafonline.co.uk, simplybackgrounds.deviantart.com, wallpapers5.com. good-wallpapers.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

07. 01. 2014 Reagovat
Zuzana Bohdalová : Dobrý den, může se jednat o plíseň révy vinné. Původce onemocnění přezimuje v napadených listech. K šíření choroby dochází za teplejšího vlhkého počasí. Rostlina se neobejde bez postřiků, a to po odkvětu, v době květu pokud jsou podmínky pro šíření plísně příznivé (použít kontaktní preventivně působící fungicidy) a ještě bude zapotřebí třetí postřik měďnatými fungicidy. Pokud máte jen jednu rostlinu, bude asi lepší se staré rostliny zbavit a koupit novou, a tu vysadit na jiné místo. Vyberte si však odrůdu odolnější vůči plísním.
15. 06. 2013 Reagovat
margareta: Před dvěma roky jsem si zasadila 1sazenici vinné révy,V loni už měla 7 hroznů,letos jich má celkem hodně,ale zjistila jsem že se mi na listech se zpoda objevili jako bílé tečky ,jako by to bilo posypáno hrubou moukou.Ale příjde mi že je v tom jako by voda.Kdo mi poradíte.Díky s pozdravem Margareta

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha