Přírodní materiály k oddělení malých zahrad

Přírodní materiály k oddělení malých zahrad

Rady a tipy, vydáno 02. 06. 2015

Pokud jste si pořídili pozemek s malou zahradou, velmi brzy možná zjistíte, že pro vás a vašeho souseda není svět dostatečně velký. K optickému zvětšení zahrady je ideální vybírat z přírodních materiálů. Dříve než materiál zvolíte, podívejte se s námi na rizika, se kterými se u jednotlivých přírodnin budete muset vypořádat.

Rostlina dne

Mahónie

Mahónie

Mahónie je stálezelená dřevina. Tvoří poměrně hustý keř, vysoký zhruba 1,5 m. Má zelené, kožovité, lesklé listy, které se...

Rákosové ploty

Ohradit celý pozemek klasickým plaňkovým plotem je z ekonomického hlediska pro mnohé z nás nereálné a pro oddělení zahrad bývá nejčastějším řešením pletivo. To vpravdě příliš soukromí nezaručí, ale je celá řada možností, jak zahradu před blízkým okolím uzavřít. Rychlým a na první pohled vkusným řešením jsou různé typy rákosových plotů. Počáteční investice do této volby není levná a je tudíž potřeba si uvědomit, jak bude materiál časem pracovat a co od něj očekávat. Vlivem dešťů i přímého slunečního záření rákosové (ale i vrbové a jiné) ploty ztrácí svou původní barvu. Pokud rákosový plot umístíte do prostoru, který není jinak chráněn před větrem, budete ho muset časem opravovat případně části vyměňovat. A v té chvíli barevný rozdíl poznáte.

Břečťan

Hedera je stálezelená popínavá rostlina, která vám velmi rychle zahalí průhledy v plotu. Dokáže se přizpůsobit různým typům podnebí. Jeho rychlý růst je však také velkým negativem. Pokud nebudete průběžně porost prostříhávat, dokáže svou tíhou ošklivě poničit základní pletivový plot.

Túje a cypřiše

V zahradách se znovu objevují klasické kultivary tújí a cypřišů pro živé ploty. Zejména při volbě tújí je nutné dbát na podmínky, ve kterých budete živý plot pěstovat. Oproti cypřišům je růst tújí pomalejší, přesto je důležité sledovat u jednotlivých kultivarů maximální výšku, kterou mohou dosáhnout. A případně ji pravidelně upravovat na požadovanou velikost. Pokud stromky vysadíte s představou, že jim již více péče nebude třeba, mohli byste být nemile překvapeni. Tento druh porostů dokáže vytvořit mohutnou stěnu, která nejenže bude ubírat světlo v okolí rostoucím rostlinám, bude jim brát i živiny z půdy.

 

Květinové ploty

Rizikovým obdobím pro plánování zahrady je přechod mezi jarem a létem, kdy jsou okolní zahrady v plném květu a naše mysl je poblouzněna veškerou tou nádherou. Plot obrostlý clematisem či drobnokvětými růžemi působí majestátně, ale pouze po zmiňovanou dobu. Popínavé kvetoucí rostliny nepatří ke stálezeleným a budou vám tak zahradu tlumit od okolí jen po velmi krátkou část roku.

Kombinace keřů

Zvolit vhodnou kombinaci keřů k přirozenému oddělení pozemků by mělo být ideální cestou. Chcete-li mít jistotu, že vaše zahradní činnost dospěje ke zdárnému výsledku, volte raději z rostlin typických pro naše podnebí, případně kultivary keřů, které se stihly v našich podmínkách aklimatizovat. Samozřejmě, že by bylo krásné mít zahradu obklopenou ibišky, oleandry a bougainvilleou. Některé z těchto středomořských rostlin zvládnou v našich podmínkách i přezimovat, ale své přirozené rozměry v našem podnebném pásmu nepředvedou.

Velmi příjemnou volbou je kombinace stálezelených a opadavých kvetoucích keřů. Vybírat můžete z rozmanitých druhů dřišťálů, brslenu, vajgélie či štědřence. Příjemně v mase keřů působí i hortenzie a čichem zajisté oceníte pustoryl. Nějakou dobu si popravdě na kýžený stav dostatečně hustého plotu počkáte, ale výsledek stojí za to. Pokud dodržíte doporučený prostor pro výsadbu rostlin a nenecháte se zmást drobným vzrůstem právě zakoupených keřů, budete se brzy těšit z celoročně se měnícího porostu.

Lenka Malá
Foto Pinterest.com,  Lenka Malá


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha