Stěhujeme rostliny na konci sezóny

Stěhujeme rostliny na konci sezóny

Rady a tipy, vydáno 29. 08. 2014

Mluvíme-li na tomto místě o stěhování, nemáme tím na mysli stěhování bytu ani osob, ale stěhování přenosných rostlin, které by zimu venku na zahradě, terase či balkoně nepřežily, a proto je musíme umístit na mrazu prostém místě, abychom se z jejich krásy mohli opět těšit v příští vegetační sezóně.

Rostlina dne

Ostružiník maliník (Maliník obecný)

Ostružiník maliník (Maliník obecný)

Ostružiník maliník je opadavý listnatý keř. Dorůstá výšky 2 m. Plodem je malina.


Kdy začít se stěhováním

Každoročně si klademe tu stejnou otázku, kdy máme rostliny přestěhovat, aby neutrpěly chladem, případně prvními mrazíky. S úklidem rostlin však není třeba spěchat, venku je jim lépe než někde v tmavém sklepě. Pozvolné ochlazování posiluje obranyschopnost těchto rostlin, jejich odolnost, a tak jim dává dostatek příležitosti k tomu, aby si postupně přivykly na krátké dny a nízké teploty. V oblastech, kde je mírnější klima, mohou rostliny na balkonech, terasách zůstat déle než ve vyšších nadmořských výškách. Správné datum přemístění nádobových rostlin nenajdete v žádném kalendáři, a tak i v tomto směru je třeba řídit se, jak se správně říká, selským rozumem.

O zimovišti rozhoduje původ rostlin

O typu zimoviště u jednotlivých druhů rostlin rozhoduje jejich původ. Neboť ty rostliny, které pocházejí z tropů, jako jsou například ibišky, mračňáky, banánovníky, by měly putovat na zimoviště jako první, a to už tou dobou, kdy teploty venku poklesnou na 10°C. U rostlin pocházejících ze středomoří přistupujeme k zimování o poznání později. Olivovníky, marhaník granátový, oleandr, fíkovník smokvoň by měly zůstat venku, co nejdéle to půjde, jelikož první mrazíky překonají obvykle bez jakýchkoli potíží. Právě u nich platí, že pozvolné ochlazování je posiluje. Časné mrazíky v říjnu mívají obvykle jen krátké trvání. Jakmile přijdou, můžete rostliny přenést dovnitř a když se zase oteplí, přeneste je zpět ven.

Jak je to s množstvím světla

Správná intenzita světla má významný vliv na úspěšné přezimování rostlin. Světlo i přes zimu potřebují bezpodmínečně všechny stálezelené rostliny jako například citrusy, rozmarýna, vavřín. Zatímco opadavé rostliny jako jsou olověnce, fíkovníky nebo brugmansie přezimují i ve tmě, a to bez problémů. Ideální je situace, kdy se jim naskytne možnost alespoň minima denního světla třeba někde u sklepního okénka.

Různé druhy potřebují různé podmínky

Brugmansiím (andělským trumpetám) postačí slabě osvětlený prostor, neboť na podzim shazují listy. Co se teplot týče, spokojí se s 5 – 15°C. Mračňák nás může překvapit tím, že vykvete i během zimy, podaří se mu to však jen na světlém stanovišti. Na místo pro přezimování jsou velmi skromné buganvileje. Nezapomeňte také na to, že mnohé rostliny vytvoří v průběhu své vegetační sezóny nejen množství květů, ale i nových výhonů, a tak budou před zazimováním potřebovat sestříhat.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: gardengenetics.com, blackgold.bz, novenytar.krp.hu, willowaynurseries.com, strangewonderfulthings.com, groundworksbvi.com, latin-wife.com, public.asu.edu, keepmywords.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha