VIDEONÁVOD: Jak si udělat vertikální zahradu z PET lahví

VIDEONÁVOD: Jak si udělat vertikální zahradu z PET lahví

Rady a tipy, vydáno 18. 04. 2016

Obliba vertikálních zahrad jde ruku v ruce se znovuobjeveným kouzlem vlastnoručně vypěstované zeleniny a ovoce. Už dávno není pravda, že k zahrádkaření potřebujete zahradu, stačí balkon či terasa. A právě tam se uplatní vertikální záhony. My si ukážeme výrobu levných a jednoduchých záhonů z PET lahví.

Rostlina dne

Mucholapka podivná

Mucholapka podivná

Mucholapka podivná je masožravá rostlina patřící do rodu Dionaea, jehož je jediným druhem. Jak rostlina dozrává, může na...

Na vertikálních záhonech není nic složitého, s oblibou se dělají z palet, barelů, kari sítí nebo sebou zavěšených truhlíků. Sofistikovanější profesionální systémy využívají například kapsy ze speciálních textilií nebo systémy pro hydroponické pěstování. Ať zapojíte do výroby vertikální zahrady kutilský um nebo si nějaký zakoupíte, připojíte se do skupiny osvícených lidí, kteří si uvědomují, že nejchutnější je vlastnoručně vypěstované rajče a že každým takovýmto výpěstkem přispíváte k trvale udržitelnému způsobu života a šetříte planetu.

Kromě užitého rozměru stojí za zmínku estetický efekt zeleného balkonu či terasy, na kterém je mnohem příjemněji než na neosázeném, protože zeleň – ať okrasná nebo užitková, má jedinečnou schopnost ochlazovat a osvěžovat bezprostřední okolí.

Systém z PET lahví, jehož podrobný návod na výrobu najdete na videích níže, je mimo jiné jedinečný tím, že při zalévání se spotřebuje jen velmi málo vody.  Proto se hodí do měst, kde se platí za každou kapku vody.

V lahvích sice nevypěstujete žádné velké rostliny jako třeba rajčata, ani s kořenovou zeleninou byste neuspěli, ale je vhodná na zasazení různých druhů salátů, špenátu nebo bylinek. Také jahodám se v nich bude dobře dařit. Další její využití najdete v pěstování menších květin, například drobnější letničky budou to pravé.

VIDEO:  Vertikální zahrada z PET lahví

VIDEO:  jak si udělat vertikální zahradu z PETek krok za krokem

Přečtěte si také: Stavíte terasu? Jaký materiál vybrat?

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: repro


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha