Víte, jak se zbavit stresu? Pěstujte bylinky doma i na zahradě!

Víte, jak se zbavit stresu? Pěstujte bylinky doma i na zahradě!

Rady a tipy, vydáno 30. 05. 2014

Pár snítek kadeřavé petrželky, pažitka nebo libeček, dokážou polévku skvěle dochutit a provoní celou kuchyň už při krájení. Skvělé zdravé pochoutky, pro každého dle oblíbenosti a dle chuti, to je ideální způsob, jak si vylepšit jídlo i bez zbytečného přídavku soli anebo koření. Bylinky však fungují dobře i jako prostředek zahánějící stres, svou vůní, chutí, ale i tím, že potřebují naši péči. Starat se o někoho nebo o něco, vždy odvádí pozornost od sebe sama a soustřeďuje ji na druhé.

Rostlina dne

Wasabi

Wasabi

Wasabi je japonský křen, dobře známý svou pronikavě ostrou chutí. Tato vzácná bylina Wasabia je rostlinka, dosahující...

Taková malá závěsná zahrádka, ve které si vysadíte například mátu společně s převislými jahodami, nebo bazalku, případně majoránku s tymiánem, vám udělá radost, kdykoli kolem ní projdete. Jen lehký dotyk při procházení způsobí, že se bylinky krásně rozvoní. Vůně naladí vaše smysly na zcela jinou notu a stres bude zažehnán alespoň na chvíli.

I bylinky sesazené v košíku (obr. č. 26) dokážou napojit vaše myšlenky na optimističtější ladění, zajímavou variantu pěstování bylinek nabízí i přepůlený květináč (obr. č. 28) nebo plastové zásobníky skříňkového typu, které mají otvory vhodné akorát tak k vysazení bylinek (obr. č. 29).

Radost z domácího pěstování například na okenním parapetu anebo v závěsu u kuchyňského okna můžete rozšířit i na pěstování bylinek nebo třeba i zeleniny na balkoně. Bylinky budete mít vždy nablízku, a tak nemusíte ani litovat toho, že nemáte zahradu.

Úroda krásných miniaturních balkonových rajčat bývá často i překvapivě velká. Bude to chtít hlavně vhodnou nádobu, nejlépe samozavlažovací květináč patřičných rozměrů, a když zvolíte i nápadnou barvu, třeba červenou, bude květináč ladit s dozrávajícími plody (obr. č. 30). Uvidíte, že budete nadšení a povzbuzení. A to je to, co člověku ve stresu obvykle zvlášť výrazně chybí. Navíc dozrávající plody vám budou den ode dne více přibližovat čas vaší vytoužené dovolené, na které siřela jistě odpočinete nejen od stresu, ale i od monotónních každodenních povinností.  
 
Zkuste si vyrobit na domovní vrata nebo na dveře věneček z malých květináčů, osázený bylinkami. Necháte-li mezi osázenými květináčky i menší neosázené, vytvoříte tak snadno malý hmyzí domov pro spoustu malých tvorečků, kteří budou přes jaro a léto ve vaší zahradě velmi užiteční. A navíc bylinky na takovém chráněném místě nebudou trpět zbytečně nepřízní počasí.

Pro další inspiraci, jak pěstovat bylinky pro radost, navštivte naši fotogalerii v článku.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: digsdigs.com, shelterness.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha