Vybíráme květiny k sušení

Vybíráme květiny k sušení

Rady a tipy, vydáno 09. 08. 2012

Je mnoho květin, které se dají úspěšně sušit, a to i takové, u kterých bychom to nečekali. Jistě jste si již někdy některé sami usušili, ať už ty, které jste si donesli z letní procházky, anebo dámy si usušily svou svatební kytku. Dnes se budeme ale věnovat těm, které bychom si sami mohli na své zahradě i vypěstovat.

Rostlina dne

Hvězdnice

Hvězdnice

Na jaře kvetoucí trvalky s mnohostranným použitím. Podle jednotlivých druhů doba kvetení jaro, léto, podzim. Kvetou...

Sušit se dají naprosto běžně růže, pivoňky, frézie, afrikány, karafiáty, chryzantémy. To jsou však rostliny, které spíše již zakoupíme řezané v kytici, a pak si je následně usušíme pro další využití. Když však hovoříme o květinách k sušení, máme na mysli většinou květiny s takzvaným suchomázdřitým květenstvím. K těm patří slaměnky, statice letní a statice tatarská, bílé a růžové smilky, žlutý smilek italský, suchokvět roční, plesnivka perlová a další.

Pro sušení jsou velmi významné i okrasné trávy, velmi vhodné k sušení: lesknice, zaječí ocásek, třeslice, sveřep, proso, ostřice nebo vousatec, břiza.

Květiny k sušení se vysévají do předem připravené, dobře odplevelené zeminy. U všech je období vhodné k vysévání uvedeno na sáčku, ve kterém je dnes v mnoha provedeních můžete zakoupit. Stejně tak je tam uvedena i doba sklizně. Musíme mít na mysli, že rostliny k sušení nikdy nesbíráme po dešti. Stejně tak doba v hodná k řezu není, jakmile jsou rostliny již překvetlé, brzy se pak rozpadnou.

Další rostliny, z nichž můžeme vybírat ty, které si budeme k sušení pěstovat na vlastní zahradě, jsou to: ostrožka stračka, řebříčky, laskavec, nevěstin závoj, mák, hortenzie, limonky a další.

Květiny sušíme pevně svázané v malých svazcích zavěšené v suché a tmavé místnosti stonky vzhůru. V této místnosti by mělo být zajištěno dobré proudění vzduchu. Suchá svazky po 14 až 20ti dnech sušení uschováváme v pevných krabicích, po svazcích balené do hedvábného papíru.

Květiny můžeme pro následné použití třeba i lisovat. I to je vlastně způsob sušení, kdy květiny pak využijeme například k výrobě vlastnoručně zhotovených blahopřání anebo na jmenovky označující místa u stolu pro hosty, na stínidla lamp atd.  Pro lisování je dobrou pomůckou speciální lis na květiny.  Pokud ho však nemáme, vložíme jednotlivé rostliny jednoduše mezi noviny a zatížíme pořádně velkými knihami.

Možností jak rostliny sušit je mnoho, lze využít sušení v silikagelu, naložením do práškového mýdla, konzervace sprejem, sušením v mikrovlnné troubě anebo pouhým zavěšením na trám třeba na staré dobře větrané půdě. K sušení můžeme využít jak dary zahrádky, například cibulové anebo česnekové květy, tak rostliny z volné přírody jako jsou například vratič, rákos, orobinec, makovice, bodláky, máčka.

Pěkně svázané sušící se rostliny se mohou stát i vhodnou dekorací stylového interiéru. Jestliže však z nich sami dokážete vytvořit vlastní aranžmá, o to větší dojem jistě udělají.  


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: westcreations.com, susanlenzfamily.blogspot.com, photos897.bloguez.com, cute-wallpaper.com, driedflowercraft.co.uk, home.vicnet.net.au, eatsreadsthinks.com, olfactoriastravels.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha