Vyrobte si lavičku kolem stromu

Vyrobte si lavičku kolem stromu

Rady a tipy, vydáno 14. 03. 2014

Dá se říct, že se rozlišují dva druhy zahradního nábytku, jeden je stálý, který zůstává na zahradě i mimo sezónu a druhý je přenosný nebo skládací. Oba druhy se dají vylepšit pomocí nejrůznějších sedáků a polštářů, které se dají snadno přenést do interiéru v případě nepříznivého počasí. My se dnes zaměříme na jeden příklad stálého zahradního nábytku, kterým jsou lavice kolem stromu.

Rostlina dne

Popenec

Popenec

Popenec je trvalkový plevel s drobnými, zpravidla modrými, trubkovitými květy s pyskem. Dlouhé výhony se stovkami...

Na zahradní nábytek a lavice jsou kladeny nejrůznější požadavky, k těm nejdůležitějším patří příjemný vzhled hodící se do daného prostředí a také pohodlí při sezení, což by mělo být samozřejmostí. Je jasné, že lavice vyrobená k posezení u stromu nebude sloužit k venkovnímu stolování, ale může být příjemným místem, kde se dá ve stínu posedět na zahradě i když slunce doslova pálí.

Pro trvalé venkovní použití není vhodný každý materiál. K odolným materiálům, které odolávají dobře vnějším povětrnostním vlivům, patří litina (obr. č. 33), odlévaný hliník, odolné plasty s plnidly, ale také tvrdé dřevo. A my si dnes popíšeme právě výrobu lavičky kolem stromu z tvrdého dřeva.

Na její výrobu budete potřebovat tvrdé bukové nebo dubové dřevo. Popíšeme si výrobu lavičky čtvercového typu bez zádových opěrek (viz obr. č. 16). Zhotovte si nejprve 4 podpěry z impregnovaných hranolů o rozměrech 10 x 5 cm.

V druhé fázi příprav nastává upevnění podpěry. Nejdříve tedy zhutněte půdu v okolí stromu, kolem kterého budete lavičku stavět. Pevný podklad pro položení lavičky získáte položením betonových dlaždic. Při určování rozměru nezadlážděného místa v okolí kmene stromu myslete na to, zda strom ještě bude v obvodu narůstat. Je tedy zapotřebí zvážit věk stromu a jeho možnou velikost ve stáří. Otvor musí zůstat dostatečně velký i při dalším nárůstu kmene.

Nařežte si dřevěná prkna na rozměr  10 x 2,5 cm na potřebnou délku. Na koncích je seřízněte do úhlu 45°. Nejdříve je připevněte ke dvěma podpěrám, které budou podpírat vždy dvě spojnice plochých prken. Stejně pak připevňujte zbývající nosníky okolo kmene.Na závěr zhotovte sedadla. Postupně připevňujte k opěrám prkna v dalších řadách směrem od kmene stromu vně. Mezi jednotlivými prkny ponechávejte centimetrovou mezeru. Stejným způsobem pokračujte, dokud nevzniknou 4 řady prken u každého sedadla okolo kmene. Podobným způsobem může vzniknout nejen pravoúhlá čtvercová lavička, ale také třeba šestiúhelníková (viz obr. č. 30 vlevo).

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, stylemotivatiom.com, bhg.com, myhomelifemag.com, goexplorenature.com, homeandpatiodecorcenter.com, nature-of-life.tumblr.com, beautyharmonylife.com, lushome.com, deviantdeziner.blogspot.com, houzz.com, m.brylanehome.com, potterybarn.com, realestate.com. au, supremecourtney.blogspot.com, au-lifestyle.yahoo.com, naturalfencing.com, rona.ca, hgtv.com, google.com, benches.com, feedly.com, orchidsgrowing.info, homedepot.com, furniturehomedelivery.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha