Význam květin: Proč se k Valentýnu dávají růže?

Význam květin: Proč se k Valentýnu dávají růže?

Rady a tipy, vydáno 14. 02. 2012

Červená růže jako výraz lásky. Proč vlastně? Věděli jste, že význam královny květin spadá do dávného starověku? A nesouvisí jen s mileneckou láskou a vášní. Její význam je širší, stejně jako význam dalších květin.

Rostlina dne

Juka

Juka

Juka je věčně zelená, vzroslá rostlina, vypadající jako nepravá palma. Juky můžeme pěstovat ve dvou formách. Jednak tak,...

Chryzantéma
Název pochází z řečtiny a v doslovném významu znamená "zlatá květina" - to připomíná původní barvu chryzantémy, jejíž druhy dosáhly širokého barevného spektra teprve šlechtěním. Zřejmě kvůli zlaté barvě byla v Japonsku oslavována coby symbol slunce. Jediný okvětní lístek na dně skleničky vína měl zaručit dlouhý a zdravý život. Darujete-li chryzantému, přejete dotyčné osobě hodně energie a životní síly.

Hyacint
Nádherný jako mladý muž ze starého Řecka, po němž zatoužil sám bůh Apollón i bůh západního větru Zefyros. Krásný Hyakinthos dal přednost Apollónovi, a tím si podepsal ortel smrti. Jednoho dne, když se učil házet diskem, žárlivý Zefyros po něm mrštil disk zpátky, a tím ho zabil. Z Hyakinthovy krve pak vyrostla květina, která dodnes nese jeho jméno. Bolestná minulost na to, aby se dávala z lásky, viďte...

Lilie
Staří Řekové věřili, že liliové lístky stvořila královna bohů Hera ze svého mateřského mléka. Ačkoli lilii většinou spojujeme s panenskou nevinností, její původní význam souvisel s mateřstvím a s ženským principem obecně. Lilie proto nosíme spíš maminkám než milenkám - touto květinou prokazujeme vděčnost mateřskému citu a respekt k lásce, která je oproštěna od fyzické touhy.

Orchidej
Po důstojné a luxusně vyhlížející orchideji saháme ve chvíli, kdy chceme udělat větší dojem. Nádech okázalosti se k této květině připojil během viktoriánské éry, kdy byla považována za symbol vybrané krásy a jedinečnosti. Dostanete-li orchidej od milence, dostáváte tím tichý vzkaz: "Jsi pro mě ta jediná, výjimečná."

Růže
Ve starém Řecku byla růže zasvěcena bohyni lásky Afrodítě - proto je její význam až do dnešní doby tak jednoznačný. Zároveň ale bývala symbolem důvěrnosti a tajných zpráv - latinský výraz "sub rosa", doslova přeložený "pod růží", znamená tajné sdělení. Staří Římané pokládali planou růži před dveře, kde probíhala důvěrná jednání a sešlosti tajných spolků. Růže proto kromě svého milostného významu nese také nádech tajemství.

Červená růže - milostné vzplanutí, vášeň
Bílá růže - čistá láska, nevinnost
Žlutá růže - přátelství
Oranžová růže - nadšení, nespoutanost
Fialová růže - duchovní pouto

Tulipán
Tento symbol "dokonalé lásky" přišel do našich zemí z Persie a Turecka. Jeho význam souvisí s tureckou legendou připomínající příběh Romea a Julie. Princ Farhad se zamiloval do dívky jménem Shirin. Když byla zavražděna, vzal si život také. Z kapek jejich krve pak vyrostly dva šarlatové tulipány... Pokud vám tedy váš vyvolený přinese tulipán, nepřímo vám říká: "Chci tě milovat až za hrob."

Čtěte také:

Bylinky proti nachlazení

Bylinky podporující hubnutí

Bylinky pro vaše vlasy


Připraveno ve spolupráci s Femina.cz

Foto: smileflowers.co.uk, brighthub.com, sugarbeeflowers.blogspot.com, muppin.com, aglugofoil.com. wallpaper4me.com, olgapoltava.blogspot.com, richmonduponthamesdailyphoto.blogspot.com, mauiweddingflorist.com, julielilesflorals.blogspot.com, courtenaylambert.blogspot.com, belmontflowers.co.ukn, hdwallpapersdesktop.com, scenicreflections.com, mamaandbabylove.com, fabiovisentin.com, sallyelizabethforsythe.com, silkweddingdesigns.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

06. 02. 2013 Reagovat
nekolnyh: Ahoj, tak po přečtení už vím kterou květinu vyberu. Ještě by to chtělo nějakou drobnost. Máte někdo nějaký typy? :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha