Zahrada s náznakem originality a vkusu

Zahrada s náznakem originality a vkusu

Rady a tipy, vydáno 09. 03. 2010

Přemýšleli jste, že by se vám na zahradu hodil nějaký zajímavý keramický doplněk, ale při pohledu na barevné trpaslíky, čápy a labutě se vám protáčí panenky? Ač se to zdá téměř neuvěřitelné, i doplňky na zahradě mohou být vkusné, zvlášť když použijete přírodní materiály a vhodně je nakombinujete. Nejlépe se samotnými rostlinami.

Rostlina dne

Begonie

Begonie

Begonie se často pěstují jako záhonové okrasné rostliny. Existuje mnoho druhů begonií (téměř tisícovka druhů). Obecně se...


Nenápadným výtvarným prvkem na zahradě, který naoko zapadne, ale přitom zahradu osvěží a zútulní, můžou být například solitérní kameny. Pokud se nebojíte velkých tvarů, rozhodně se nad touto možností alespoň zamyslete.

Nevšední kameny


Kameny by měly být nejlépe zaoblené a světlejší, aby na zahradě plné zeleně a barevných ostrůvků květů dobře vynikly a naopak se mezi nimi neztratily. Pokud je navíc zkombinujete s okrasnou výsadbou květin nebo různých trav, rozhodně nešlápnete vedle.

Pokud máte na zahradě prostor, nebojte se z klasické skalky vytvořit doslova „skálu“, ve které vyniknou hlavně vhodně zvolené stromy, například převislé modříny nebo japonský javor. Kameny se zároveň výborně kombinují s vodou a vyniknou tak například i v okrasných jezírkách.

Zajímavé nádoby a závěsné truhlíky

Výborným doplňkem každé zahrady jsou zajímavé nádoby na rostliny. Vybrat si můžete z mnoha materiálů, od hliněných nádob přes kamenné květináče až po dřevěné truhlíky. Vhodné umístění tak dodá zahradě jas a hloubku.

Hodí se potom především pro jednoletky nebo pro rostliny, které je třeba v zimě schovat do tepla. Stejně tak lze nádoby zavěsit a ozdobit jimi terasu nebo verandu. Rostliny i květiny se vůbec dají zajímavě kombinovat a aranžovat, stačí mít jen nápad nebo se nechat inspirovat v zahradních centrech.

Sošky a plastiky

Chcete-li přece jen něco, co na první pohled zaujme, a s pouhými květináči nebo kameny se nespokojíte, poohlédněte se po keramických soškách nebo různých plastikách. Dejte si ale pozor, odtud už je opravdu jen krok k doplňkům, které nemají daleko ke kýči. A ten byste určitě na své zahradě mít nechtěli.

Další inspirace ve článku Kousek lesa u vás na stole


Martina Tlachová
Foto: Hydrosanace, Zeď a štět, Botanická zahrada Praha, Svět palem, www.diyideas.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha