Září na zahradě: doba práce i radosti

Září na zahradě: doba práce i radosti

Rady a tipy, vydáno 17. 09. 2015

Září je doba sklizně, kdy si užíváme plody celoroční práce, kocháme se posledními kvetoucími trvalkami a podzimními květinami jako listopady či jiřiny. Září je doba práce, kdy začínáme uklízet zahradu a připravovat ji k zimnímu spánku.

Rostlina dne

Okrasná mandloň

Okrasná mandloň

Okrasná mandloň jako teplomilný strom nebo keř je hodně náročná na oblast pěstování, na teplé podnebí. Půdu má ráda...

Sklízíme plody své práce

Jablka, hrušky, švestky, ale i pozapomenuté kdoule či super-zdravý rakytník. Dozrávají také melouny, víno a mnohá zelenina. Plody určené k okamžité konzumaci sníme, a co se do nás nevejde, zavaříme nebo zamrazíme. Z jablek, švestek či hrušek připravujeme povidla. Z rajčat a paprik vznikne výborná čalamáda nebo domácí protlak. Šťavnatější plody ať ovoce či zeleniny lisujeme na domácí mošty a šťávy, které můžeme konzervovat zavařením nebo mražením.

Cukety a tykve dozrávají i po utržení a na chladném místě vydrží i dva měsíce. Květák, který nestihne vytvořit hlavu, ochráníme před prvními říjnovými mrazíky netkanou textilií a počkáme až dozraje.  První mrazíky by nepřežila ani rajčata, ty utrhneme a necháme dojít.

Ovoce, které chceme uskladnit, sklízíme obzvlášť opatrně. Dáváme je v nízkých vrstvách do bedýnek a je jedno zda z plastu či dřeva, hlavě, aby dobře větraly.  Uskladňujeme se v chladném a vlhkém sklepě, ten pře použitím vydezinfikujeme vápenným nátěrem nebo vysíříme, abychom zničili případné choroboplodné  zárodky, které by nás mohli o úrodu připravit. Uskladníme pouze zdravé plody. Místnost dobře větráme chladným vzduchem -  v noci můžeme nechat otevřeno,  dokud noční teploty neklesnou na cca 5°C.

Maliny už mají svou letošní plodnost za sebou, proto vyřežeme staré výhony a nové vyvážeme. Čas ostružin teprve přichází. Abychom je ochránili před případnými mrazíky  a nájezdy ptactva, pokryjeme je bílou netkanou textilií, pod kterou nám dozrají.

Poslední šance na čerstvou zeleninu

Ano, ještě v září můžeme zasít zeleninu typickou pro jaro a ještě ji zvládnete letos sklidit. Týká se to ředkviček, salátu. Volíme rané druhy, které rychleji rostou a dozrávají.

Naopak musíme uklidit bylinky, které pocházejí ze středomoří a chlad nesnesou. Vytrvalé bylinky jako oregano, tymián či šalvěj přikryjeme slámou nebo chvojím.  Můžeme část rostlinek oddělit a zasadit do květináčů, zajistíme si tak přísun na celou zimu.  Bazalku ostříháme a zamrazíme, usušíme nebo uděláme pesto.

Postaráme se o stromky, kytičky i trávník

Pěstujeme-l i chryzantémy, vyštipujeme jim přebytečná poupata. Máme-li v oblibě zvláště košaté, odstraníme středové poupě, čímž dosáhneme dobrého rozvětvení celé rostliny.  Neopomeneme zazimovat již otužilé pokojové rostliny. Omezíme u nich zálivku a také je přestaneme hnojit.

 Okrasným stromům odstraníme zlomené, nemocné a suché větve. Nezapomínáme na stálezelené keře a věnujeme jim péči v podobě vydatné zálivky, doplněnou o draslík, který dává sílu kořenům a rostlina lépe přezimuje. Trvalky přihnojíme kompostem, ze záhonů postupně odstraňujeme odkvetlé rostliny. Neosázené záhony zryjeme.

Naposledy posečeme trávník a nezapomeneme na vertikutaci, nebo-li provzdušnění. Případně alespoň odstraníme starý zplstnatělé zbytky trav pomocí kovových hrábí. Září je ideálním obdobím pro zakládání nebo dosévání trávníku, protože teploty již nejsou tak vysoké a trávník netrpí nedostatkem vzdušné vlhkosti. Jestli jsme nestihli v srpnu pohnojit trávník, ještě v září je dostatek času. Přihnojíme je kombinovaným hnojivem (NPK). Pro bezproblémové přezimování je doporučováno hnojení trávníkovými hnojivy s vyšším obsahem draslíku, které trávník ochrání například před sněžnou plísní.

Pro krásné jaro

Září a říjen je ideální dobu pro sázení cibulovin, které se nám na jaře odmění záplavou květů. Do země také dáváme hlíznaté rostliny jako lilie.   Na počátku měsíce vysazujeme dvouletky a od poloviny září trvalky kvetoucí od jara do začátku léta.  Sedmikrásky, macešky, pomněnky, hvozdíky a prvosenky vkládáme na odplevelené a vyhnojené záhony nebo do nádob. Také růžím nejlépe vyhovuje výsadba v této době.

Koncem září vyryjeme ze země gladioly, očistíme je od přebytečné země a nadzemní část odstřihneme 10 cm nad hlízou. Hlízy dáme do bedýnky a necháme asi týden řádně proschnout. Potom je uložíme v mrazuprosté, suché místnosti s maximální teplotou 10 stupňů Celsia.

 

Čisté jezírko

Nejpozději ke konci září vyčistíme jezírko. Abychom si ulehčili práci, napneme přes něj síť, která zabrání padání listí a dalších zbytků vegetace do vody.  V této době vysazujeme bažinaté rostliny. Naopak jezírko zbavíme odumřelých a uhnilých částí rostlin.

Tak kolik máte hotovo?

Text: Zuzana Bohdalová, Jana Truksová
Foto: blog.northerngardener.org, plantfairnursery.com, 1. bp.blogspot.com, keyassets.timeincuk.net, cdn2.gardensillustrated.com, sussexprairies.co.uk, vananne.com, allthingslovely.typepad.com, trueshopping.co.uk, womansweekly.com, 2.bp.blogspot.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

23. 09. 2015 Reagovat
Isabela: Hezký den, děkuji za článek. Je pravda, že právě sklízíme úrodu - letos je až překvapivě bohatá. Ráda si čtu o zahradničení na internetu. Třeba tady: http://hobby.idnes.cz/zimni-rez-ovocnych-drevin-09h-/hobby-zahrada.aspx?c=A150309_115539_hobby-zahrada_mce jsem našla užitečný článek. Takže vím, jak se starat :). Když už jsme u toho, je potřeba mít dobré vybavení. Máte zkušenosti s těmito nůžkami: http://www.maister.cz/Vyprodej/BAHCO-NUZKY-NA-ZIVE-PLOTY-320mm.html? Děkuji moc! Potřebuji obnovit svoji sbíru "nářadí".

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha