Ambrosia - zákeřná rostlina vyvolávající alergie

Ambrosia - zákeřná rostlina vyvolávající alergie

Rostliny, vydáno 18. 02. 2011

Ambrosia pelyňkolistá (Ambrosia artemisiifolia L.) z čeledi hvězdnicovitých má sice antické a vznešené jméno, ale máte-li ji na své okrasné zahradě, božskou nesmrtelnost vám rozhodně nepřinese. Spíš naopak!

Rostlina dne

Mahónie

Mahónie

Mahónie je stálezelená dřevina. Tvoří poměrně hustý keř, vysoký zhruba 1,5 m. Má zelené, kožovité, lesklé listy, které se...

Jak ji poznáte
Ambrozka, Ambrozie černobýlová nebo Božíbyt – to všechno jsou jména, pod nimiž můžete hledat tuto zákeřnou bylinu. Patří mezi rostliny s bohatou produkcí pylu. Proteiny obsažené v pylových zrnech jsou nebezpečné alergeny. V oblasti původního výskytu se i přesto používá jako léčivá rostlina - zřejmě léčba šokem! Její původní domovinou jsou oblasti Severní Ameriky a jižní Kanady. Druhotně se rozšířila i do mnoha oblastí Evropy, Austrálie, přes Asii až na Nový Zéland. Zkrátka obsadila celý svět.

Popis: Lodyha je přímá, 20-150 cm vysoká, na lícní straně má listy tmavozelené, na rubu sivozelené. Kořen je kolovitý a sahá do značné hloubky. Samčí Ambrosie  mohou obsahovat do 200 květů žluté barvy. Plodem je nažka světle hnědé barvy, trvale obalená listeny zákrovu, dlouhá do 4 mm. Na vrcholu je osten dlouhý do 2 mm. Pod ním je několik ostnatých výrůstků. Kvete od srpna do října. Rostlina slabě voní pelyňkem a obsahuje silice s obsahem terpentického uhlovodíků. Semena disponují jedním procentem oleje.


Proč si na ni dát pozor

Tato rostlina dokáže vyvolat silné záchvaty, projevující se slzením, silnými bolestmi hlavy a astmatickými záchvaty. Takto umí Ambrozie potrápit nejen alergiky, ale i naprosto zdravé lidi, což je alarmující! Pomalu se totiž začíná zakořeňovat a zabydlovat i v našich zahradách, jelikož často tvoří  příměs nekvalitního krmiva pro ptáky, kteří ji pak trusem rozsévají všude kolem. Na Ambrózii reaguje 80% alergiků. Například v Austrálii už dostala pojmenování Astmatická rostlina.
Ambrosia - zákeřná rostlina vyvolávající alergie


Nebezpečná invaze
60 000 semen – tolik dokáže vyprodukovat každá rostlina za jediný rok! Na rozdíl od jiných byliny, umí semena Ambroziepřežít až 40 let, takže i po tak dlouhé době jsou schopná se v půdě uchytit a klíčit. Semínka se „zakousnou“ do vyhovující půdy velmi rychle, ostatně mohou si vybrat. Vítr je totiž roznáší až stovky kilometrů daleko a snadno se přenášejí i na autech, vlacích či podrážkách bot.

Velká inspirativní fotogalerie okrasných keřůokrasné keře inspirace fotogalerie

Když obsadí i vaši zahradu
Pakliže se Ambrosia usadila i na vaší okrasné zahradě, počítejte s tím, že pokud ji neodstraníte, od dubna do srpna s ní budete mít jen samé trápení. Mnozí si ji zaměňují s Aksamitníkem, ale pozor! Každá jiná rostlina roste kontinuálně, pouze Ambrózie si při velikosti asi 10-15 cm si udělá běžně zhruba měsíční přestávku. Neroste, pouze se posiluje. Tímto stavem hibernace nabírá síly reinkarnuje poškozené buňky.
Ambrosia - zákeřná rostlina vyvolávající alergie
Zaznamenáte-li výskyt tohoto zahradního záškodníka i na svém pozemku, jednejte rychle. Rostlinu třeba zcela zneškodnit. V žádném případě se však o to nepokoušejte holýma rukama. Již samotný dotek může vyvolat alergickou reakci kůže s nepříjemným až bolestivým svěděním, které se projeví zhruba po 20 minutách. 
Ambrosia - zákeřná rostlina vyvolávající alergie


Tipy jak účinně odstranit Ambrózii:

1. Používejte vždy rukavice, nedotýkejte se rostliny holýma rukama.

2. Pokud je rostlina již v květu,  použijte při  její likvidaci ochrannou roušku. 

3. Rostlinu musíte odstranit i s kořeny. Odtržení nebo zkosení rostliny by nemělo žádný význam, protože v srpnu začíná kvést bez ohledu na to, zda je seseknutá či v plné výšce.
4. Vytržené rostliny byste měli opatrně narovnávat do pytlů. Ty následně uzavřít a odstranit do odpadního kontejneru.
5. V žádném případě nepřidávejte Ambrozii do kompostu! Přesně toto prostředí by jí vytvořilo perfektní podmínky k hibernaci a následnému vypuštění semen.


Text: Lucie Sýkorová
Foto: fungoceva.it, woodtli-ag.ch,schule-bw.de, wildgreen.co.kr, green-24.de, lfl.bayern.de, cod.edu,


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha