Bellis perennis – skromná krása chudobek

Bellis perennis – skromná krása chudobek

Rostliny, vydáno 01. 04. 2014

Potěšte oko veselými sedmikráskami a natrhejte si z nich kytičku na zahradě anebo cestou z jarní procházky. Jejich žlutobílé květy najdete na každé louce. A hybridní varianty si můžete vypěstovat sami doma v květináči za oknem či na balkoně anebo si je rychlené zakoupit v květinářství.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Název těchto drobných rostlinek pochází z latinského slova bellus, což znamená krásný, hezký. Sedmikráska obecná nazývaná také často chudobka (Bellis perennis) je vytrvalá nízká bylinka vyskytující se v hojném množství takřka na všech travnatých stanovištích. V okrasných trávnících však bývá považována doslova za nepřítele.

Velmi často se sedmikrásky jako jedlé květy využívají i v kuchyni. Mladé lístky je možné přidávat jako součást chutných svěžích jarních salátů. Přidávají se rovněž do polévek. Poupata sedmikrásek se dokonce nakládají jako kapary. Široké využití sedmikrásek je odpradávna patrné v lidovém léčitelství. Odvar ze sedmikrásek podporuje odkašlávání a zevně se přikládá jako obklad na rány a vyrážky. 

Během let se zahradníkům dařilo velmi úspěšně se šlechtěním sedmikrásek. Vzniklo tak velké množství odrůd, které se liší jak barvou květů, tak výškou nebo velikostí květů a rovněž i stupněm plnokvětosti.

Zahradnické kultivary jsou samozřejmě celkově mohutnější, a to jak rostliny celkově, tak i jejich květy samotné. Některé květy zahradních kultivarů sice mají jednoduché květy na první pohled nerozeznatelné od botanického druhu, ale většina hybridních krásek má květy nejen bílé ale i růžové, karmínové nebo i nachově červené a většinou plné. Ať již jsou hybridní odrůdy vzhledem jednoduché nebo nápadné například pomponkovité, mají velkou výhodu v tom, že jsou velmi nenáročné na pěstování a navíc hodně odolné.

Jak jsme již předeslali, jedná se o jedlou květinu, a tak pouvažujte, jestli si neozdobíte kvítky sedmikrásky třeba nedělní polévku anebo jimi nepřizdobíte například čerstvě upečenou bábovku. Pokud ale nemáte zrovna chuť sedmikrásky konzumovat, úplně postačí, když si z nich připravíte hezkou svěží dekoraci. Postačí vám k tomu třeba dvě miniaturní vázičky z čirého skla anebo dva porcelánové šálky, do nich umístěte kytičky a máte velmi snadnou dekoraci z chudobek hotovou. 
   
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: indulgy.com, pinterest.com, design-remont.info, greenhouses.com, thefancy.com, provenwinners.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

17. 08. 2016 Reagovat
Pharmk976: Very nice site!
17. 08. 2016 Reagovat
Pharmd168: Very nice site! cheap goods http://ypxaieo2.com/rrqtoxo/4.html
17. 08. 2016 Reagovat
Pharmg247: Very nice site! [url=http://ypxaieo2.com/rrqtoxo/2.html]cheap goods[/url]
17. 08. 2016 Reagovat
Pharme23: Very nice site! cheap goods
17. 08. 2016 Reagovat
Pharmc104: Very nice site!
17. 08. 2016 Reagovat
Pharmg529: Very nice site! cheap goods http://ypxaieo2.com/rrqtoxo/4.html
17. 08. 2016 Reagovat
Pharmg619: Very nice site! cheap goods
12. 08. 2016 Reagovat
Pharma184: Very nice site!
12. 08. 2016 Reagovat
Pharma537: Very nice site! [url=http://yieopxa2.com/yxyvkox/2.html]cheap goods[/url]
12. 08. 2016 Reagovat
Pharme244: Very nice site! cheap goods
11. 08. 2016 Reagovat
Pharmd568: Very nice site! cheap goods

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha