Rostliny k výsadbě do kyselých půd

Rostliny k výsadbě do kyselých půd

Rostliny, vydáno 06. 06. 2012

Většinou bývají kyselé půdy osazovány tak, že jsou z nich vytvořena přírodní vřesoviště, často se do těchto půd vysazují i hortenzie případně rododendrony a azalky. Ale rostlin, které na těchto místech budou prospívat, je mnohem více.

Rostlina dne

Begonie

Begonie

Begonie se často pěstují jako záhonové okrasné rostliny. Existuje mnoho druhů begonií (téměř tisícovka druhů). Obecně se...

Je možné samozřejmě rostliny kombinovat, a to třeba tak, že pod keř hortenzie, který je již dostatečně vzrostlý, vysadit ještě nižší rostliny anebo rostliny s jiným vybarvením květů vysadit do okolí. Zkrátka hortenzie nemusejí být nutně vždy a všude vysazovány jako solitéry.

Nabídku rostlin do kyselých půd výrazně rozšiřují i další druhy jako například: Udatna lesní – Aruncus dioicus – velmi podobná čechravě, na rozdíl od které má květenství pouze ve smetanové barvě. Jedná se o vzdušnou a vysokou lesní rostlinu kvetoucí na konci jara. Záhon tedy budou zdobit v době, kdy hortenzie teprve nabírají síly ke kvetení.

Kyselé a vlhčí půdy stejně tak jako hortenziím, vyhovují i kontryhelu měkkému - Alchemilla mollis. Jedná se o tzv. výplňovou rostlinu, která si může své místo najít snad na každé zahradě. Svými květy světle žluto-zelené barvy rozzáří každé zákoutí. Navíc je tato rostlina často a s velkým efektem kombinována v nejrůznějších aranžích. Nemusíte jej nutně pěstovat na vlhkém místě, snese i půdy sušší.

Sporýše čili Verbena bonariensis obvykle vidíme spíše v truhlících, jako osvědčenou letničku v nejrůznějších působivých barvách. Avšak tento druh má velmi zajímavého příbuzného a tím je sporýš argentinský. Pozornost upoutá svými chudě větvenými typickými stvoly s fialovými chomáčky květů na koncích. Na kvalitu půdy je nenáročný, ale potřebuje k životu vždy dostatek sluníčka. Trvalé zamokření nesnese, a tak je třeba dobře zvolit místo jeho výsadby.

Dlužicha – Heuchera je známa možná spíše ve svém purpurovém nebo nachovém zabarvení. Tato odrůda se však jako podsadba k hortenziím nehodí. Působí totiž spíše dominantně, a tak bychom měli k hortenziím volit jednoznačně odrůdu se zelenými listy a bílou nebo stříbrnou kresbou například odrůda Pepermint Ice.

Jestliže zvolíte některou z těchto rostlin ke kombinované výsadbě s hortenziemi, uvidíte, jak jim to společně bude na záhonech slušet. Pro tento typ výsadby však volte pouze hortenzii odrůdy macrophylla. Jiné odrůdy hortenzií mají totiž jinak rostoucí habitus i charakter květů. Kombinování výše uvedených rostlin s těmito typy by nepřineslo kýžený efekt.

Je jasné, že rostliny stejně jako lidé, mají své nároky a dobře se jim daří tam, kde jsou jejich požadavky, a to nejen ty na půdní podmínky, dobře splněny. Jestliže jim tedy k výsadbě připravíme vhodné místo a správnou zeminu, jistě nás za to odmění bohatým růstem a ještě bohatším kvetením.

Nejste si jisti, jaká je půda na vaší zahradě? Více v našem článku Na půdě záleží – udělejte test na zjištění kvality

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: gardenguru.me, perryhillnurseries.co.uk, valleyviewfarms.blogspot.com, gardenbuilders.co.uk, alleyann.ru, lifestylegarden.blogspot.com, allpetnews.com, red-grey.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

03. 04. 2017 Reagovat
Vojtach Robinson: LOOOOOOOOOOOOOOLLLL

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha