Skalničky kvetoucí na jaře - znáte je?

Skalničky kvetoucí na jaře - znáte je?

Rostliny, vydáno 17. 04. 2015

Každý, kdo má na své zahradě skalku, dobře ví, že rozkvetlá skalka je přímo přehlídkou jarní krásy. Je-li jí věnována dostatečná péče a je-li zajímavě osázená, zaslouží se i na malé ploše doslova o veliký zážitek.

Rostlina dne

Juka

Juka

Juka je věčně zelená, vzroslá rostlina, vypadající jako nepravá palma. Juky můžeme pěstovat ve dvou formách. Jednak tak,...

Skalka sice stojí trochu více námahy, času i úsilí, ale toto úsilí se vždy vyplatí. A právě v jarním období, kdy bývají skalky nejkrásnější, nám mohou být zdrojem mnohého potěšení. Kromě krásy barev a struktur jednotlivých kvítků a celých rostlinných skupin můžeme na skalkách pozorovat hemžení miniaturního hmyzu, opylovačů, jimž přicházejí tyto kvíky zvláště vhod. 

Podíváme-li se na skalky, jako na zahradní prvky, jsou to kouzelná místa, jejichž idea vznikla již velmi dávno, a to ve starověké Číně. Základem každé skalky je kámen. Ideálně by to měly být kameny z jednoho druhu horniny, ale různě tvarované a různě velké. Příliš vhodné nejsou ani čerstvě nalámané kameny z lomu, chce to spíš vybírat mezi staršími, omšelými kusy, a hledat někde v blízkých lesních potocích a podobně. Rozhodně bude skalka z nich vytvořená vypadat výrazně lépe, než kdybyste na její zbudování použili jen drobnou suť.

Ale ani kameny samotné ještě neznamenají, že je skalka hotová, chce to ještě to hlavní, a tím jsou alpinky, rostliny vhodné k osazování do sušších kamenitých míst, kde je díky dobré drenáži dostatečně odváděna voda a rostliny mají vhodné podmínky ke svému růstu. A pokud máte ještě to štěstí, že přes váš pozemek protéká voda, rozhodně toho využijte a snažte se potůček nebo malé jezírko zakomponovat do skalky. Voda oživí nejen kámen ale i celou zahradu.

A jak jsme již konstatovali, bez květin by nebylo té krásy na kamenitém podloží. Zaměříme se tedy na skalničky, které právě z jara vídáme nejčastěji kvést nejen na našich skalkách, ale často i ve volné přírodě. Na skalkách se střetávají rostliny původem z nejrůznějších koutů světa. Většinou však pocházejí z horských podmínek, ale můžeme se zde často setkat i s mokřadními rostlinami a rostlinami z bažin, vřesovišť či lesů.
Na jaře na skalkách kvetou hlavně tařice (Alyssum saxatile, A. montanum) ve žlutých barvách, tařičky (Aubrieta deltoidea) růžová a fialová, dále lomikámeny (Saxifraga caespitosa, S. purpurea) v barvě růžové a červené, huseníky (Arabis albida)v bílé barvě. Jako první se objevují krásné sluníčkovité květy hlaváčků jarních (Adonis vernalis). Krásně modrou barvu květů zastupují vzácnější druhy na skalkách: hořce bezlodyžné (Gentiana acaulis) a také rozrazily (Veronica rupestris). V nádherně růžové nebo čistě bílé barvě vídáme na jarních skalkách kvetoucí trávničky (Armeria maritima). Zapomenout však nesmíme ani na různé druhy a barvy hvozdíků (Dianthus caesius a D. plumarius), první bíle a druhý karmínově kvetoucí. Existuje jich však také velké množství v různých odstínech růžové barvy, některé z nich nádherně voní.

Máte-li zahradu jen malou anebo žádnou, zkuste si vytvořit skalku třeba jen v květináči anebo zasaďte několik skalniček do spár u zahradního schodiště, i tak se můžete těšit z krásy skalkových rostlin kvetoucích na jaře a nejen tehdy. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, johnglover.co.uk, s.ameblo.jp, clivenichols.com, alpinegardensociety.net, bhg.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha