Verbena neboli sporýš v trvalkovém záhoně

Verbena neboli sporýš v trvalkovém záhoně

Rostliny, vydáno 14. 11. 2014

Verbeny čili sporýše známe u nás spíše jako letničky nebo krátkověké trvalky. Vzhledem k rozsáhlosti celého druhu však není ani možné, znát každého z rostlinných zástupců. S velkým úspěchem se dají využít verbeny i v trvalkových záhonech, neboť se snadno vysemeňují a objeví se zvláště na slunných stanovištích i další rok.

Rostlina dne

Kokarda

Kokarda

Kokarda je trvalka, která na jednom místě přežívá jen tři až pět let, není dlouhověká. Kokardy (Gaillardia) jsou rod...

Rod verbena zahrnuje více než 250 druhů keřů, polokeřů a bylin. Jen některé se však dají s úspěchem pěstovat i u nás. Tyto verbeny (česky sporýš) se u nás však pěstují spíše jako letničky anebo jako krátkověké trvalky. V případech mírných zim anebo mají-li dostatečný zimní kryt, dají se i přezimovat.

Nejznámější sporýš je sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

Verbena bonariensis patří u nás k těm nejpěstovanějším. Tento druh má svůj původ v Argentině. Je naprosto nezaměnitelný s jinými druhy sporýšů. Pěstujeme jej u nás spíše jako letničku. Jedná se o poměrně vysokou rostlinu, která dorůstá mezi 120 – 180 cm. Má čtyřhrannou lodyhu, která je velmi řídce větvená. Drobné fialové květy jsou nahloučené v hustých vidlanech. U tohoto druhu verbeny není známa jiná barva než fialová. Zaslouží si být v trvalkových záhonech nejen pro svou zajímavou barvu a rostlinnou stavbu, ale také z toho důvodu, že kvete velmi dlouho, takřka 3 měsíce, a to od července až do závěru září. V záhonech působí sporýš argentinský vzdušně a elegantně.

Atraktivní sporýš šípovitý (Verbena hastata)

Do trvalkových záhonů je zvlášť vhodný atraktivní sporýš šípovitý. Je původem ze Severní Ameriky, kde roste s oblibou ve zvlášť dobře zavlhčených místech, jako jsou koryta řeka nebo břehy potoků a příkopy. Dorůstá rovněž dosti vysoko, a to mezi 120 až 150 cm. Jeho květy se začínají rozvíjet od června do konce srpna, nakvétají postupně v hroznovitých květenstvích. Pěstují se tři kultivary lišící se barvou květů - bílé, modrofialové a růžové. V trvalkových záhonech je tato verbena zdatným společníkem, neboť má velmi architektonicky výrazný vzhled. I v tomto případě se jedná spíše o krátkověkou trvalku, která se však velmi úspěšně množí tak, že se vysemeňuje.

Další druhy sporýšů

Sporýš lékařský (Verbena officinalis)je více léčivka než okrasná rostlina. Nicméně i tento sporýš patří do rodu Verbena. Kvete narůžovělými, poměrně nenápadnými kvítky. Jako rostlina působí stejně vzdušně v záhonech, tak jako ostatní verbeny. Využívá se pro okrasné účely pouze velmi sporadicky. Sporýš tuhý (Verbena rigida) se v zahradách uplatňuje jako nízká letnička. Zcela výjimečně totiž přečká zimu. Sporýš přímý (Verbena strricta) dorůstá pouze do výšky 40 -60 cm, má fialovomodré kvítky, kterými rozkvétá v červenci a jeho kvetení pokračuje ještě i v srpnu. Má rovněž hroznovitá květenství podobná sporýši šípovitému. Jeho listy jsou výrazné a mají šedozelenou barvu.

V trvalkových záhonech se tedy nejvíce uplatní v kompozicích s dalšími rostlinami tři druhy sporýšů: Verbena bonariensis, Verbena stricta a Verbena hastata. Jejich kvetení je opravu dlouhodobé, mají jemnou rostlinnou stavbu a výrazný habitus. Navíc si svou atraktivitu zachovávají i v zimě, neboť i po odkvětu stojí v záhonech vzpřímeně díky své pevné stavbě.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: hallfarmnursery.co.uk, vivaipriola.it, johnporcellino.blogspot.com, prairiehaven.com, flickr.com, 1666coffman.com, savannasprings.com, cruydthoeck.nl, kleingartenmagazin.de, finegardening.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha