
Znáte tak všestrannou bylinu, jako je kopřiva? My ne!
V první části našeho článku o kopřivách jsme se seznámili s pozitivními účinky kopřiv na lidské zdraví a představili si několik způsobů, jak provést očistnou kúru organismu pomocí kopřivové kúry. Ve druhé části článku se zaměříme na jejich využití pro krásu naši i našich rostlin. A přidáme tipy, jak si je připravit k jídlu.
Rostlina dne

Hvězdnice
Na jaře kvetoucí trvalky s mnohostranným použitím. Podle jednotlivých druhů doba kvetení jaro, léto, podzim. Kvetou...Kopřivy k jídlu
Možná jste netušili, že v minulosti se z kopřiv vařilo dokonce i pivo. Ale můžete z nich vytvořit také vynikající knedlíčky do polévky.
Recept na knedlíčky z kopřiv:
Stačí nakrájet 4 mladé kopřivy, 50 g slaniny nakrájet a rozškvařit, přidat 2 vejce, 1 žemli a 20 g másla, osolit, opepřit a doplnit hrst nasekané petrželky. K vyškvařené slanině přidáme na kostičky nakrájenou cibuli a přidáme vejce, následně žemli máčenou ve vodě nebo v mléce. Pomocí másla a trochy strouhanky hmotu spojíme a tvarujeme z ní menší knedlíčky.
TIP: Do pokrmů, nádivek, polévek nebo špenátu můžete celoročně přidávat také sušené kopřivy.
Recept na kopřivový salát:
K masitým a vaječným pokrmům se skvěle hodí kopřivový salát. Vyrobíte jej z propláchnutých a spařených kopřiv. Ty vložíte do mísy vytřené česnekem, pak kopřivy přelijete zálivkou z vody, citronové šťávy a pepře a soli. Vše důkladně promíchejte.
Kopřivy pro krásu
Zvláště pro krásu vlasů jsou kopřivy velmi užitečné a také využívané. Kopřivový nálev se využívá na oplachování vlasů. Tinktura se vtírá do vlasové pokožky, aby stimulovala růst vlasů a odvar z kopřiv se osvědčil jako prostředek na snížení maštění vlasů. Kopřivový odvar nepoužívejte, máte-li suché vlasy, ještě více by se vysušovaly a mohly by být lámavé a křehké.
Kopřivy pro domácnost
Víte, že čerstvými kopřivami se dobře čistí skleněné předměty? Vyzkoušejte to! Ještě před rozšířením bavlny a v době nouze se z kopřiv splétaly provazy, lana a také sítě. V období válek se z kopřiv vyráběly příze a z nich se tkaly látky na vojenské uniformy. A pokud byste si nevěděli rady s mouchami, stačí zavěsit třeba k lustru kytici čerstvě natrhaných kopřiv a much se hned zbavíte.
Kopřivy pro zahradu
Kopřivová jícha je ten nejrychlejší, nejlevnější a snad i nejúčinnější prostředek, kterým pak hnojíme zahradu. Necháte-li kopřivy vykvasit, získáte nejen vynikající hnojivo, ale také účinný prostředek proti sviluškám a mšicím. Vždy jíchu i zákvas před použitím zřeďte vodou, abyste rostliny nespálili.
Vypěstujte si bylinky doma: Bylinky v kuchyni jako koření i jako příjemná dekorace
Sběr kopřiv na sušení
Kopřivy na sušení sbíráme v období, kdy je jich všude dostatek, a tak si můžeme vybrat bezprašná místa daleko od silnic a dalších možných zdrojů znečištění. Sběr listů probíhá od července do září, to znamená v době květu rostlin. Budete-li listy sušit ve stínu a rychle, zachovají si také svou typicky zelenou barvu.
Nať sbíráme pro účely sušení ale mnohem dříve, a to už od dubna do května, neboť to ještě kopřivy nekvetou. Počítejte s množství cca 5 kg čerstvých kopřiv, abyste z nich nasušili asi 1 kg sušeného materiálu.
TIP: Pokud vás kopřivy při sběru anebo práci na zahradě popálí, použijte na zmírnění obtíží rozkrojenou bramboru a tu přikládejte na místa zasažená kyselinou mravenčí. Tato látka totiž způsobuje nepříjemné požahání.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com
Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!
Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...
Komentáře ke článku
Vložit komentář