Dřeviny s nápadně velkými listy

Dřeviny s nápadně velkými listy

Stromy a keře, vydáno 18. 08. 2014

Právě pro dekorativní účinek velkých listů se využívají jako solitéry, i jako druhy do skupinových výsadeb dřeviny s nápadně velkými listy. Hodí se skvěle k vytvoření závětří, ale i stinné pohody na zahradě. Skvěle nám poslouží zvláště v období letních veder. Některé se hodí spíše do menších zahrádek, jiné naopak do velkých zahrad či sadů, nebo ke krajinářským úpravám.

Rostlina dne

Oleandr

Oleandr

Olendr je vzpřímený, 2 - 4m vysoký keř. Na svých dřevitých stoncích nese úzké listy a květenství, které se objevuje na...


Katalpa trubačovitá – Catalpa bignonioides

Tento pozdně rašící velmi dekorativní strom je zajímavý nejen velkými listy, ale i pěkně široce okrouhlou korunou na krátkém kmeni. Dorůstá výšky mezi 10 až 15 metry a jeho velké srdčité listy jsou 100 – 200 mm dlouhé a na podzim se jejich barva mění do žluta.

Paulovnie plstnatá - Paulownia tomentosa

Jedná se o strom 10 až 15 metrů vysoký s korunou dosahující až 5 metrů šíře. Její listy jsou široce vejčité svěže zelené a dosahují maximální délky až 300 mm. Na spodní straně jsou šedě plstnaté. Pavlovnie navíc nádherně květe, má doslova hrozny fialových květů obalujících strom, podobně jako květy na vistáriích.

Dub velkokvětý – Quercus macranthera

Je to strom s okrouhle polokulovitou rozložitou korunou. Dorůstá do výšky 15 metrů a jeho koruna může měřit až 10 m. Velmi pěknou ozdobou jsou na něm dlouhé tmavě zelené na rubu měkce plstnaté listy dlouhé až 180 mm.

Topol chlupatý – Populus lasiocarpa

Tento strom v dospělosti dosáhne výšky okolo 15 až 20 metrů. Je vysoký s okrouhlou korunou asi 10 metrů širokou. Jeho listy jsou vejčitě srdčité, šedavě zelené, na rubu světlejší a plstnaté. Jejich délka se pohybuje v rozmezí 150 až 300 mm.

Javor pensylvánský – Acer pensyvanicum

Jedná se o menší strom či keř, spíše slabě rostoucí, v dospělosti vysoký 9 m. Dosahuje šíře okolo 4 m. Má mělce laločné listy světle zelené barvy 120 – 180 mm dlouhé, které se na podzim vybarvují do sytě žluté barvy.

Bříza maximovičova - Betula maximowicziana

Tento druh břízy má největší listy ze všech bříz. Jedná se o středně vysoký rychle rostoucí strom dorůstající maximálně 15 metrů výýšky. Jeho velké srdčité 80 – 120 mm dlouhé listy jsou sytě zelené, lesklé a podzim je proměňuje do zlatožluta.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: botanicallyinclined.org, jimbotany.com, arbolesornamentales.es, ducoeuraujardin.fr, phytoimages.siu.edu, bomengids.nl


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha