Zlatice a zlatý déšť

Zlatice a zlatý déšť

Stromy a keře, vydáno 02. 03. 2012

Trochu se to v představách motá, protože zlatici – forsytii, se také říká zlatý déšť. Spíše je však toto pojmenování spojeno s keřem s botanickým názvem štědřenec odvislý. Tak si vyberte. V každém případě oba keře vyzdobí vaši zahradu záplavou jarních květů.

Rostlina dne

Wasabi

Wasabi

Wasabi je japonský křen, dobře známý svou pronikavě ostrou chutí. Tato vzácná bylina Wasabia je rostlinka, dosahující...

Zlatice i štědřence jsou v našich zahrádkách evergreeny, nepodléhají módě a hodí se ke každému architektonickému stylu. Efekt prvních květů zlatice, probouzejících se s prvním jarním sluncem, se v kombinaci se štědřenci krásně prodlužuje. Když zlatice dokvete, štědřenec na ni naváže a vydrží pak zlatý až do června. Navíc se vedle sebe keře dobře snášejí, nekonkurují si a nemají rozdílné nároky na půdu. Zatímco odolná zlatice nepotřebuje žádnou zvláštní úpravu a daří se jí prakticky všude, štědřenec má raději zásaditější výživnou půdu, což mu snadno zajistíte mírným provápněním okolí keře a přihnojením kvalitním kompostem.

Zlatice přináší jaro
Zatímco sněženky a bledule se krčí při zemi ve zbytcích sněhu skoro přehlédnutelné, zlatici rozhodně nepřehlédnete. Na žlutých pružných větvičkách vyrazí stovky květů a lépe než meteorologická stanice ohlásí – jaro je opravdu tady. V zahradě máte na výběr z mnoha možností, jak si tuto zlatou krásu dopřát. Nejčastěji se pěstuje zlatice prostřední (Forsythia x intermedia), kříženec původních druhů zlatice převislé (F. suspensa) a zlatice zelené (F. viridissima). Byla vyšlechtěna dlouhá řada kultivarů pro nejrůznější umístění. Jako solitér vynikne Goldraush, vysoký široký 1-2 metry, vyhánějící větve od země do tvaru V. Má mimořádně velké zlatožluté květy. Pro volně rostoucí živé ploty se hodí jak až 3,5 metru vysoké kultivary Karl Sax nebo Lynwood, tak i nižší, jen do metru a půl narůstající Maluch nebo Minigold, všechny vytvoří husté neprostupné keře. Do skalek a jako trvalkový pilíř malého záhonku můžete vysazovat jen asi 40 cm vysoký kulatý kultivar zlatice zelené Bronxensis. Tento druh byl vyšlechtěn i do kultivarů s pestrými listy, které prodlužují a násobí dekorativní efekt zlatice na zahradě. Citrus Swizzle má listy s citrónově zeleným středním žebrem, časem jsou až krémově bílé, na podzim jasně vínové, listy Variegaty jsou bílé tečkované. Pokud chcete vznosný solitérní keř s převislými „smutečními“ větvemi, pak můžete sáhnout po původním druhu zlatice převislé například v kultivaru Atrocarpa, ozdobnému i v zimě tmavě purpurovými větvičkami. Přestože zlatice u nás zdomácněly a často je najdeme růst i planě na mezích a stráních, jejich původním domovem je Dálný Východ. Pouze jediný druh – zlatice evropská (F. europanea) pochází z Balkánu. Kontejnerové prokořeněné sazenice můžete brzy z jara, snadno se uchytí a u vyšších druhů mají roční přírůstek 20 – 30 cm. Potřebují důkladně seřezávat a zmlazovat, na starším dřevě totiž nekvetou.

Štědřenec předchází létu
Keře s nádhernými hrozny zlatožlutých květů zdobí zahradu v květnu a v červnu, tedy hned po zlaticích. Na rozdíl od nich mohou ale vytvářet i polokmeny a vyženou rychle do velké výšky, po pár letech mohou mít i sedm metrů, staré vypadají více jako stromy a mají až třináct metrů. Máte tedy dvě možnosti – buď budete tvarovat štědřenec do kmene, ořezávat spodní větve a pěstovat si atraktivní strom, nebo naopak budete podporovat mladé výhony od země a seřezávat vrcholové větve, aby se rozvětvil keř. V této podobě bývá ve výsadbě keřů vysazován nejen vedle zlatic, které vystřídá v kvetení, ale také v sousedství šeříků, s nimiž kvete zároveň a doplňuje je o žlutou barvu, která u nich není zastoupena. Pěstuje se převážně štědřenec obecný neboli odvislý (Laburnum anagyroides) v mnoha šlechtěných kultivarech. Erect dobře vytváří kmen, Pendulum má výrazně převislé větve, Serotinum je zajímavý tím, že vykvétá ještě jednou v září až říjnu, Variegatum má žlutě panašované listy. V zahradách je oblíbený kříženec mezi druhy odvislým a alpským (L. alpinum) štědřenec Watererův (L. x watereri), který má kompaktnější nižší vzrůst okolo tří metrů výšky a dvou metrů šířky a vykvétá až 50 cm dlouhými sladce vonícími hrozny květů.

TIP
Pozor na otravu
Štědřenec je ve všech částech prudce jedovatý. V zahradách, kde se pohybují malé děti, si raději počkejte, až pochopí, co je jednlé a co ne. Květy štědřence totiž lákají k vysávání sladké šťávy a také plody – lusky, svádějí k ochutnání, stejně jako sladké mladší větvičky ke žvýkání. Otrava je však velmi nebezpečná, nastupuje rychle po požití a může být i smrtelná. Přitom na silnou otravu stačí dítěti šťáva asi z pěti kvítků.

Text: Gabriela Koulová
Foto: ziarenko.net, koysmanbook.com, pinkperfume.net, boydnursery.net, jardiland.com, phytophactor.fieldofscience.com, laimins.com, addins.kwwl.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

15. 04. 2014 Reagovat
pes: Jak je zlaty dest latinsky?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha