Rodinné zahrady

Rodinné zahrady

Zahrada pro děti, vydáno 26. 08. 2014

Pojetí zahrady, jako prostoru pro společnou aktivitu celých rodin, je poměrně krátkodobá záležitost. Asi v polovině 20. století došlo k výrazné změně, kdy zahrada přestala být chápána jako místo intenzivního zahradničení a začala nabízet více prostoru k relaxaci a také místo, kde se začínal budovat venkovní obytný prostor. Do této doby tedy můžeme zařadit i vznik pojmu rodinná zahrada.

Rostlina dne

Ořešák královský (Ořešák vlašský)

Ořešák královský (Ořešák vlašský)

Ořešák královský (Ořešák vlašský) je mohutný listnatý strom. Přírodní druh je dlouhověký strom dorůstající až dvaceti...

Rodinná zahrada - jak se pozná?

Rodinná zahrada může v dnešní době představovat v podstatě kteroukoli zahradu, která nabízí dostatek prostotu pro dětské hry, pro posezení dospělých a pro realizaci koníčků spojených se zahradničením. Miniaturní, byť přenosné pískoviště se vejde snad na každou zahradu. Posezení můžete pojmout velkoryse, ale také velmi skromně a přidat menší či větší prolézačku nebo skluzavku také nemusí být problém.

Především životní styl rodiny je to, co ovlivní celkový koncept venkovního obytného prostoru. Pokud rádi v létě grilujete, bez místa vhodného pro gril a alespoň malého posezení se neobejdete. Jestliže zvete často přátele anebo příbuzenstvo, ke společnému posezení bude ideální spíše prostornější terasa s možností zastínění nebo posezení pod pergolou, případně letní kuchyně.

Co se týká prostoru vyhrazeného dětem, jsou nejčastěji realizovány dvě základní varianty. První nabízí vybudování opravdového hřiště, které se bude z času na čas přizpůsobovat měnícím se potřebám rostoucích dětí. Druhá koncepce nabídne spíše dostatek volného prostoru, jenž spoléhá na využívání řady přírodních prvků, kterými jsou nejčastěji stromy, k tomu, aby si děti na nich užívaly lezení anebo stavbu bunkrů, případně si hrály v blízkosti potůčku či vodní kaskády anebo mohly využít koupání v jezírku. Druhý způsob využití zábavné plochy nabízí dětem řadu možností, jak se postupně seznamovat s přírodními zákonitostmi. Děti, které tak budou mít blíž k přírodě, se budou o vše více zajímat a je velmi pravděpodobné, že ani v budoucnosti jim nebude zcela lhostejná ochrana přírody a životního prostředí. 

Klíčové prvky pro tvorbu rodinné zahrady

A co považujeme za klíčové prvky pro tvorbu rodinné zahrady?  Především je to snadno udržovatelné posezení, které bude pravděpodobně sloužit více rodičům, ale ani na děti bychom v tomhle směru neměli zapomínat. Buďto jim můžeme vytvořit samostatné posezení v miniaturním provedení anebo jim v případě potřeby přizpůsobit posezení dospělácké. Dalším neméně důležitým prvkem je vybavení pro dětské hry. Ideální je houpačka, skluzavka a pískoviště, které může později nahradit třeba lezecká stěna a basketbalový koš. Nebude na škodu, když vyšetříte na zahradě trochu místa, kde si budou moci děti přes léto postavit stan a o prázdninách v něm občas přespat.

Prvkem, který v rodinné zahradě nesmí chybět, jsou samozřejmě rostliny. Vybírejte však takové, které jsou odolné a vydrží i občasné útoky vašich dětí a psa, když si spolu budou hrát. Na druhou stranu, aby se vaše děti cítily v bezpečí a vy je na zahradě nemuseli hlídat na každém kroku, vybírejte rostliny bezpečné a nejedovaté. Kolem hrací plochy nevysazujte růže ani dřišťál, rozhodně sem nebude vhodné ani umístění keřů, jejichž bobule by děti mohly na podzim zbytečně lákat ke konzumaci. Nezapomínejte ani na barvy v zahradě a volbu vhodných povrchů, které by v dětské hrací části měly být rozhodně měkčí a bezpečnější. Také zařaďte z výchovně-estetických důvodů některé přírodní prvky jako například jezírko s mírně šikmými stěnami anebo rostliny atraktivní pro motýly. Všechny tyto prvky mají v rodinné zahradě mít své místo.  
       
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: stewartslandscapes.blogspot.com, homeworkshop.com, lunar.thegamez.net, viahouse.com, christinewilkie.co.uk, dawn-isaac.com, cveti-piter.ru, egyhomeonline.com, pansion-zabota.ru, appletreegardendesigns.co.uk, silvalandscapes.com, feelgoodgardens.co.uk, crocus.co.uk,  suzienicholsdesign.co.uk, martinlittlegardens.com,  wilkinsoncox.com, lucybravington.com, greycatgardeners.co.uk, belderbos.co.uk, breconlandscapes.co.uk, homeworkshop.com, nybg.org, elks-smith.co.uk, gardenbuilders.co.uk, hgtv.com, obalifegarden.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha