Architekt radí: Jak vznikala jedna zahrada u Prahy od návrhu po realizaci

Architekt radí: Jak vznikala jedna zahrada u Prahy od návrhu po realizaci

Zahradní inspirace, vydáno 26. 02. 2016

Když jsme se poprvé sešli se zákazníkem na pozemku, byla výstavba domu ve fázi hrubé stavby a pozemek byl pokrytý stavebními materiály a hromadami výkopové zeminy. Pro majitele bylo těžké si budoucí zahradu představit, ale vzhledem k tomu, že již v domě se zahradou bydleli, měli představu o tom, co by na své nové zahradě chtěli a co ne.

Rostlina dne

Vrba jíva

Vrba jíva

Existuje na mnoho druhů, některé tvoří obrovský strom dosahující několika metrů, jiné tvoří nižší keř, jiné rostou...

Dostali jsme zadání navrhnout zahradu živou, kvetoucí, ale zároveň útulnou a poskytující soukromí.

Projekt zahrady jsme zpracovali v průběhu zimy, kdy měli majitelé dostatek času si vše rozmyslet a nechat projít hlavou. Proběhlo několik konzultací, kde jsme si prošli jednotlivé vybrané materiály a rostliny. Pomocí profesionálního programu, jsme ukázali nejen zahradu v 3D vizualizacích, ale také jak bude vypadat v budoucnu. Dále jsme si ukázali, jak se bude zahrada měnit v průběhu roku, jak se budou keře a trvalky střídat v kvetení, co zůstane přes zimu stálezelené a také jak budou jednotlivé stromy na zahradu vrhat stín. Vše se nám podařilo dohodnout přes zimu a tak jsme se mohli hned zjara vrhnout na realizaci jako takovou.

Teréní úpravy obstaraly těžké stroje

Pozemek byl celkem velký, tak jsme se mohli rozmáchnout v úpravě terénu a navrhli jsme různě vysoké kopce a kopečky, které zahradu odclonily od sousedů a zároveň zútulnily pobyt v ní.

Jako doplnění terénních vln a zvýraznění některých záhonů jsme na zahradu vhodně umístili několik solitérních kamenů, doplněných menšími lomovými kameny. Na pozemek jsme navezli přes 200 tun kvalitní ornice a hrubou modelaci terénu jsme dělali pomocí většího stroje, aby to vše odsýpalo v tempu. Strojem jsme také usadili solitérní kameny, a když toto bylo hotové, vrhli jsme se do montáže závlahového systému. Profesionální závlaha byla napojená na jímku, do které se shromažďovala dešťová voda ze střech, v případě, že by vody nebylo dostatečné množství, systém umožňoval, dopouštění vody ze studny, tak aby vždy došlo ke správnému zalití trávníku a rostlin.

Závlahový systém byl rozdělen do několika sekcí, které se postupně spouštěly v časných ranních hodinách, proto, aby byl rozdíl teplot vzduchu a půdy, co nejmenší a také proto, aby závlaha neobtěžovala majitele v průběhu dne, kdy si chtějí zahradu užívat bez uskakování stříkajícím postřikovačům.

Zahrada odpočinková i užitná

Pak jsme konečně začali s výsadbami jednotlivých rostlin a zahrada začala dostávat skutečnou podobu i pro majitele. Nejprve jsme vysadili solitérní stromy, tak zavanou kostru zahrady, větší keře a nakonec jsme vše doplnili menšími keříky a trvalkami. Zahrada měla také svou užitkovou část, kde byly vysazeny 2 ovocné stromy, pár keříků rybízu, angreštu, borůvek a malin.

Také jsme udělali základ pro pěstební záhon na zeleninu a bylinky, který jsme zryli a promísili s dostatečným množstvím kompostu.

Okrasné záhony jsme překryli mulčovací kůrou či kačírkem a na úplný závěr jsme si zkultivovali a srovnali plochu, kde měl vzniknout trávník, přetáhli jsme ji vrstvou trávníkového substrátu, vyseli okrasnou travní směs, přehrabali, uváleli válcem, finálně nastavili závlahové postřikovače a nechali poprvé pořádně zalít.

No a pro nás byla zahrada hotová... Majitelé ještě nedočkavě čekali, až jim vzejde trávník, ale vzhledem k nainstalovanému závlahovému systému, mělo vše ideální podmínky, a tak již s příchodem krásných květnových dní si mohli majitelé začít zahradu plně užívat.

Flora Bohemica, s.r.o.
Text a foto: Ing. Kristina Kolářská
www.stylovezahrady.cz


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha