I zahrada může mít svůj vintage styl

I zahrada může mít svůj vintage styl

Zahradní inspirace, vydáno 10. 07. 2014

Přesně tak, i zahrady mohou mít svůj styl a proč ne zrovna vintage! To, co je na něm opravdu skvělé, je, že si spoustu nejrůznějších doplňků, vybavení anebo zahradního nábytku můžete do vintage stylu přeměnit sami. Mnohdy k tomu postačí jen brusný papír, štětec, bílá barva a speciální laka hlavně pár šikovných rukou.

Rostlina dne

Krásnoplodka

Krásnoplodka

Stálezelené nebo opadavé keře i stromky, letorosty jsou kulaté až čtyřhranné, listy pilovité, květy drobné, plody...

Nejen zahradní nábytek si zaslouží naši pozornost při přeměně na vintage styl, ale mohou to být i nejrůznější typy nádob a také zahradní nářadí, které buďto náležitým způsobem upravujeme anebo vystavujeme. Ve vintage zahradě najde své uplatnění cokoli, co vyvolává pocit nostalgie, příjemných vzpomínek, staré věci a doplňky, a to vše hezky zabaleno do oblouků růží, větvoví něžně růžových keřů a bíle kvetoucích stromků. Zkrátka vintage krása zpodobněná jakýmkoli způsobem doslova musí být v zahradě obklopena květy všech velikostí a tvarů, ve všech něžných barvách.
 
I v klasických zahradách tvoří doplňky neoddělitelnou součást zahrad a ve vintage zahradách tomu není jinak. Zkuste využít například stará nepotřebná špaletová okna a vytvořte si z nich pěkný miniaturní skleníček (viz obr. č. 27 + 34). Staré židle, které jste kdysi vyřadili anebo odstěhovali na půdu a tak trochu se na ně pozapomnělo, mohou posloužit stejně dobře (obr. č. 2 + 15), zkuste obnovit také starou ptačí budku a dejte jí při nátěru ten správný odstín a uvidíte, jakým skvělým doplňkem vaší vintage zahrady se stane (obr. č. 5).

V žádném případě se nezbavujte ani starých plechových konví, i ty se dají vylepšit patřičným nátěrem a i když budou děravé a nefunkční, můžete je využít jinak (obr. č. 3, 14, 23). Hodit se mohou i plechové cedule označující vstup na zahradu (obr. č. 11) anebo nesoucí názvy jednotlivých květin či bylin či hlásající různá pravdivá moudra spojovaná se zahradou (obr. č. 7 + 33).

Samotný termín Vintage byl převzat a modifikován sběrateli na vše, co je staré. V určitém směru můžeme slovo vintage nahradit výrazem klasický nebo historický. A v současné době je někdy možné dát mezi slova historický a krásný rovnítko. Znamená to, že v zahradě kromě starých nádob a nábytku najdou své uplatnění třeba i staré kufry nebo poličky, žebříky, okenní rámy, zkrátka všechno, co je staré a působivé a dá se přetvořit na dekorační a krásné. 
  
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, etsy.com, potterybarn.com, housetohome.co.uk, hometalk.com, 1.bp.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha