Japonské zahrady – živé obrazy vypovídající o historii

Japonské zahrady – živé obrazy vypovídající o historii

Zahradní inspirace, vydáno 09. 04. 2013

Japonské zahradní umění se svým vznikem přineslo tři základní typy zahrad: vodní, meditační a čajovou zahradu. Jejich po staletí trvající vývoj přinesl přesně vymezené funkce. Novodobé funkce japonských zahrad přinášejí spíše funkci oddechovou v podobě veřejných parků, městské zeleně a mnoha menších soukromých zahrad.

Rostlina dne

Juka

Juka

Juka je věčně zelená, vzroslá rostlina, vypadající jako nepravá palma. Juky můžeme pěstovat ve dvou formách. Jednak tak,...

Hlavní inspirace raných japonských zahrad vychází z uhlazené palácové architektury. V předhistorickém období přejímala japonská společnost náboženské, filozofické i kulturní vlivy z Koreje a Číny, a tak na vývoj japonského zahradního umění v následujících staletích měl největší vliv buddhismus, taoismus a konfucianismus. Tou dobou však stále v Japonsku převládal šintoismus, který měl v úctě vždy krásu přírodních kamenů, a to výrazně ovlivnilo vznik každé z japonských zahrad. Vhodným příkladem jsou jednotlivé kameny na svých přirozených stanovištích propojené závěsnými lany spletenými z rýžové slámy označující posvátná místa.

Japonské zahrady se dále vyvíjely podle různých období, kterými říše procházela. V zahradách vznikaly první buddhistické chrámy, posléze byl důraz kladen na vytváření jezírek a ostrovů, v sousedství paláců se udržovaly z reprezentačních důvodů pískové plochy. V období výrazného čínského vlivu měly za úkol zahrady znázorňovat řád vzniku a zániku v průběhu ročních období.

Vzácné rajské japonské zahrady po období své největší slávy prošly obdobím jednoduchosti, kdy z nich téměř vymizely rostliny a jejich hlavní plochy sestávaly pouze z písku, štěrku a oblázků. Tehdy se zrodily zahrady ve stylu suché krajiny. Na toto období později navázaly formalizované čajovny v čajových zahradách. V následujícím období, kdy bylo Japonsko téměř izolováno od jakýchkoli vnějších vlivů, vznikaly ponejvíce zahrady s rafinovaně jednoduchým vzhledem. První modernizované japonské zahrady a parky pod vlivem západní kultury byly založeny až v období, kdy se Japonsko otevřelo světu, což bylo až na přelomu 19. a 20. století.

Seznámit se s historií vzniku japonských zahrad by mělo být v současnosti povinností každého, kdo chce takovou zahradu zbudovat. Bez znalosti daných zákonitostí, vazeb a duchovní podstaty těchto vzácných zahrad, které mají svůj odraz v různých obdobích historického vývoje Japonska, nelze pochopit jejich podstatu a šíři jejich duchovního rozměru.

Zásadním prvkem japonských zahrad je voda, která symbolizuje proměnlivost, nestálost a běh života. Může být symbolizována plochami písku a štěrku v zahradě anebo může být skutečná a mít podobu nejrůznějších jezírek, potůčků a malých nádrží. Voda by tedy neměla chybět v žádné japonské zahradě zakládané na principech klasických vodních zahrad. Tento typ zahrady žije pořád dál.

Oblíbeným dekorativním prvkem takovéto vodní japonské zahrady je i mělčina, jejíž linie opisuje břeh vodní plochy a poté k ní lehce klesá. Stejně příjemný efekt vytvoří i štěrkový břeh. Dobře promyšlené rozložení kamenů, upravené cesty a umístění například kamenné lucerny dovrší dlouho cestu spějící k založení japonské vodní zahrady. Dílo je poté završeno výsadbou rostlin.


 
Často nám japonské zahrady připomínají dokonalé obrazy propracované do nejmenšího detailu, což ony vlastně jsou. A tak se při vytváření japonských zahrad v našich podmínkách zamysleme nad tím, jak by takové zahrady měly opravdu vypadat a promýšlejme je opravdu do nejmenších detailů, abychom dostáli této živé dokonalosti, tomuto obrazu krásy, který o své historii vypovídá mnohem víc, než se na první pohled může zdát.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: hotos.orblogs.com, arastiralim.net, 3.bp.blogspot.com, koi-z-are-us.20m.com, aicesgardentravelbuzz.com, oursurprisingworld.com, ipj-ppj.org, bbc.co.uk, igpoty.com, gardenvisit.com, i1.trekearth.com, buenosairestravelplanet.com, fondosdepantallaz.com, images.fineartamerica.com, petesaloutos.com, japanese-city.com, cbgarden.org, 4. bp.blogspot.com, cdn.c.photoshelter.com, fc06.deviantart.net, gardenplansandlayouts.landscapeideasanddesign.com, wheelinhuntms.com, reallygardenproud.com, blackrainbow-letslearnjapanese.blogspot.com, schnormeiergardens.org, minimalisti.com, greathomeinterior.com, woodsshop.com, zenjapaneselandscape.com, larkieatlarge.com, firenze-design.deviantart.com, bodew.com, mullhaven.blogspot.com , design-building.com, michaelfreemanphoto.com, activerain.com, phxre.com, fineartamerica.com, archvile2401.deviantart.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha