Květinová romantika v květnu

Květinová romantika v květnu

Zahradní inspirace, vydáno 11. 05. 2012

Zamilovaní jistě i v dnešních dobách vzpomínají na slavnou Máchovu báseň a citují z ní verše o vlahém májovém podvečeru, který touží trávit spolu jeden druhému v náručí. A májová atmosféra s rozkvetlými korunami stromů, obklopení květy nejrůznějších rostlin vyvolává tu pravou atmosféru k romantickým společným procházkám zamilovaných.

Rostlina dne

Škornice

Škornice

Škornice (Epimedium) je stálezelená trvalka. Rostlina má krásné drobné srdčité růžové, nažloutlé nebo fialové kvítky....

Vyzdobit své lásce postel plátky růží není vůbec špatný nápad – červené či růžové květiny v ložnici by dokonce měly přispět k intenzivnějšímu milostnému prožitku.

Podle čínských odborníků pohlcují řezané květiny více stresu než ty v květináčích a vydávají více energie.  Nádherná kytice na jídelním stole nebo ve vstupní hale propůjčí prostoru více živosti a obyvatelům dodá více radosti ze života.

Květiny, které se vyznačují výraznou vůní, vyvolávají pocity štěstí a spokojenosti – a to tehdy, když nám připomínají krásné okamžiky či chvíle našeho života.  Vůně a zážitky se v našem mozku ukládají pohromadě. V důsledku toho v nás vůně květin či větve obsypané květy vyvolá vzpomínky na babiččinu zahradu, ve které jsme si rádi jako děti hrávali. Stejně tak nám mohou oživit v paměti vzpomínku na procházku rozkvetlou alejí s naší první láskou po boku, či vlahý večer uprostřed šeříkového ráje.

Řezané květiny mají oproti těm v květináči nebo zahradě ještě jednu velmi významnou výhodu:  podporují komunikaci. Podle jisté studie aktivuje pohled na kytici naše řečové centrum. Darované květiny jsou nejen milým gestem a pastvou pro oči, ale také velmi významnou zprávou pro mozek. Ta se dostane přesně tam, kde se zpracovávají i mluvená slova.  Květiny tedy nepromlouvají pouze k nám, ale i my k nim. Někdy nás rozmluví a jindy nás mohou dokonce i rozezpívat.  A jsme tím pádem u růží – královen květin, které z lásky dostáváme nejčastěji.  V květomluvě říkají spíše „jsem do Tebe blázen“ než „miluji tě“. Vášnivé vyznání miluji Tě, vyjádříme mnohem lépe červeným karafiátem. Červená barva vyvolává nadšení a zájem, jak tvrdí psychologové, tak proč ji nevyužít v tomto směru.

Květiny zkrátka dokážou naladit naši mysl jednoznačně na tu pozitivní vlnu, stačí se jen nechat inspirovat a vybrat právě podle nás tu nejkrásnější z nich.  Pokud budeme mít takovou květinu anebo kytici z nich na stole doma nebo v práci, budeme mít pocit, že svět je jen náš.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: torange.us, wallpaper1080hd.com, givegift.com.hk, etsy.com, unpics.com, youwall.com, susannespicker.blogspot.com, chateaucolombier.com, topphoto.org. liying.hkcom8.info


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář




Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha