Moderní schody do zahrady pro vaši inspiraci

Moderní schody do zahrady pro vaši inspiraci

Zahradní inspirace, vydáno 15. 07. 2013

Uvažujeme-li o schodišti do zahrady, chceme s největší pravděpodobností vyřešit propojení různých výšek terénu. Schodiště má však kromě této funkce plnit i funkci estetickou. A právě z tohoto hlediska je zapotřebí při budování zahradních schodů pracovat s materiály, které již v zahradě či v okolí domu máme, aby exteriér ve výsledku působil kompaktně.

Rostlina dne

Okrasná mandloň

Okrasná mandloň

Okrasná mandloň jako teplomilný strom nebo keř je hodně náročná na oblast pěstování, na teplé podnebí. Půdu má ráda...

Zahradní schody mají opravdu nezastupitelnou úlohu na místech s příkrými svahy. Stejně dobře se však mohou uplatnit tam, kde má terén alespoň dvě úrovně anebo také u rozlehlejších skalek. Tvarově i materiálově mohou být schodiště velmi rozličná. V každém případě však musí být bezpečná. V delším svahu to znamená vést schodiště spíše delší cestou, aby jednotlivé schody nebyly příliš příkré. V místech jednotlivých ohybů je dobré zbudovat alespoň malá odpočívadla, případně opatřit schodiště vhodným zábradlím. Jednotlivé schody musí být bezpodmínečně zpevněné. V žádném případě nelze u schodiště opomenout i jeho dekorativní hodnotu, což však nemusí znamenat, že bude finančně náročné.

Z hlediska výběru materiálu je dobré zaměřit se na to, co jste již v okolí domu jako stavební materiál využili. Různé materiály lze však s poměrně zajímavým výsledkem kombinovat. Hodit se k sobě budou kulatina a štěrk, velké ploché kameny a oblázky, cihla a kámen, vzhledově odlišné typy betonu anebo dřevo s oblázky. Na základ schodiště se nejčastěji volí beton, kov, cihla, kámen, dřevo a dřevoplast.

Moderní mu typu zahrad bude zvláště dobře slušet beton ať už litý, nebo v komponentech. Dnes není problém sehnat beton přibarvovaný, takže možnosti výběru jsou opravdu široké. Setkat se můžete i s monolitickým betonovým schodištěm. V případě této volby je nutné počítat s komplikovanou manipulací, dopravou a taktéž s nutností naprosto přesného usazení ve zvoleném místě. Nejvyužívanější je tato varianta v případě překlenovacích můstků například k jezírkům anebo na rampy.

Moderní doba a materiály mají jedno společné a tím je plast. Vzhled dřeva můžete tedy snadno dosáhnout i tehdy, pokud dřevo nepoužijete vůbec, ale zvolíte variantu plastu se vzhledem dřeva. Takovýto materiál se nejčastěji využívá k tvorbě teras, ale jeho využití najde své opodstatnění i při tvorbě zahradního schodiště. Takový typ materiálu se zvláště dobře hodí do moderních zahrad. Navíc na rozdíl od dřeva tento materiál nabídne svým uživatelům bezúdržbovost, dlouhou životnost a odolnost. Je však dobré počítat s tím, že nevyniká neopakovatelným dekorem. Díky připevňování prefabrikátů pomocí zámků, čili bezešroubové techniky je u těchto povrchů zaručen čistý vzhled. Na trhu se s dřevoplastem můžete setkat v podobě mnoha typů obchodních názvů, například  Twinson, Woodplastic čili WPC anebo Grenadect.

Kámen jako materiál využívaný k tvorbě schodů v zahradě je stálicí, která ale vždy může překvapit.  Volit lze z nerostů, jako jsou pískovec, který se sice snáz vyšlape ale je příjemný na dotek, dále z břidlice, mramoru anebo třeba porfyru, či žuly.

Možností je mnoho, a tak se inspirujte v naší fotogalerii u článku a pusťte se do díla.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: decoist.com, blog.willowlandscapedesign.net, kirsch-korff.com, louloupear.blogspot.com, blog.hopuseplans.com, myohiolandscape.com, baansanruk.blogspot.com, bellewood-gardens.com, londongardening.co.uk, hgtv.sndimg.com, aderastone.com, veranostone.com, freshpalace.com, katherine-edmonds.co.uk, stonemarket.co.uk, ajhrenovations.com, sparkboxes.com, all-doing.com, interamericaninstitute.org, distohome.com, lawnkingnursery.com, founterior.com, st.houzz.com, theurbanfarmhouse.typepad.com,  ciaonewportbeach.blogspot.com, rainingsideways.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha