Světlo v zahradě

Světlo v zahradě

Zahradní inspirace, vydáno 27. 07. 2010

Bez večerního osvětlení si už dnes asi nikdo neumí zahradu ani představit. Tím, jak v zahradě přes letní sezónu stále více pobýváme, se také zvyšují požadavky nejen na množství a různorodost exteriérových svítidel, ale také jejich estetickou úroveň.

Rostlina dne

Mucholapka podivná

Mucholapka podivná

Mucholapka podivná je masožravá rostlina patřící do rodu Dionaea, jehož je jediným druhem. Jak rostlina dozrává, může na...

Světlo navečer vdechne každé zahradě život a změní dokonale její vizáž: přidá dramatické stíny i tajemně změní její kontury. Světlo v zahradě je dnes už nutností a zahradní stylové osvětlení představuje obsáhlý samostatný oddíl v nabídce svítidel, ať už v showroomech nebo třeba v hobby marketech. Zahradu lze osvětlit mnoha způsoby - shora, od trávníku, iluminovat můžete  zahradní schodiště, cestičky, pergoly. Samostatnou kapitolu už tvoří i světla vodní, ať plovoucí nebo fixní, kterými se navečer rozzáří bazén nebo zahradní jezírko. Zahradních světel je na trhu nespočetně. Je důležité vybírat stejně tak pečlivě jako lampy a jiná světla do interiéru. Vzhledem k bezpečnosti je především nezbytné skutečně sáhnout po osvětlení určenému do exteriéru, tedy do vlhkého prostoru. Instalovat se potom také musí takovým způsobem, jaký uvádí výrobce. A pak už záleží pouze na vašem vkusu.

Světlo v zahradě


Vkus se stále různí

Pokud odhlédneme od typů svítidel (solární, elektrické apod.) a všimneme si jenom vzhledu, zjistíme jednu věc. U nás jakoby se stále těšilo oblibě spíše světlo v zahradě strohé, geometricky pojaté, v zahraničí naopak není nouze o organické tvary, objemné lampy, mléčné sklo a vůbec větší imaginaci. U nás se tedy hodně prodávají svítící nerezové sloupky, sloupy, a také nástěnná konzervativní až historizující nástěnná zahradní svítidla. Příkladem je sortiment firem elektro-osvetleni.cz nebo eDekor.cz.

Designové venkovní osvětlení

Beauetbien.fr (beau&bien) stejně jako evaluz.es zaujmou efektními velkorysými kulatými zahradními lampami z mléčného skla. Svítící zahradní objekty inspirované létajícími talíři najdete na adrese stonebreakers.com. Dokonale ohlazená žula nebo naopak hruběji opracovaný pískovec jsou tady rafinovaně nasvícené různými mezerami a štěrbinami.

TIP:
Módní novinkou jsou \"svítící květináče\" -  květináče se zabudovaným světlem. Specializuje se na ně například firma vondom.com. Je to vysoce efektní solitér do trávníku, ke vchodu do domu i na terasu. Rostlinám ovšem světlo v noci vůbec neprospívá a tak s ohledem ně je nutné vybírat raději paprsky mířící k zemi.

O dalších prvcích, vytvářejících příjemnou atmosféru zahrady, si přečtěte v článku Keramika - půvabná součást naší zahrady.

Alena Jansová
Foto:  stonebreakers.com, slv.de, beauetbien.fr, vondom.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha