Způsoby využití okrasných trav nejen v zahradách

Způsoby využití okrasných trav nejen v zahradách

Zahradní inspirace, vydáno 26. 03. 2015

Okrasné trávy mají ten skvělý dar, že dokážou do prostoru vnést lehkost a vzdušnost, ať už je použijeme v prostorné zahradě, na terase, jako obrubu záhonu, lem cesty ke garáži anebo je zasadíme do nádob. Vždy jsou okouzlující a velmi zajímavé, neboť s nimi zajímavě kouzlí nejen slunce, ale i vítr.

Rostlina dne

Vějířovka

Vějířovka

Vějířovka je jednoletá rostlina. Má vějířovité květy bílé nebo modré barvy. Kvete od května do července.

Jak trávy využít

Ať už používáte trávy jako pohledové stěny, na okrasné záhony, k výsadbě do nádob nebo v kombinaci s trvalkami nebo jako zjemňující kontrast k vzrůstným dřevinám, vždy budou trávy tvořit ve vašem okolí příjemná zákoutí a hrát důležitou roli.

Jak trávy kombinovat

Snadné a atraktivní způsoby, jak vytvořit soukromí na vašem dvoře, zahradě, nebo terase, je oddělit prostor určený k posezení některými druhy vzrostlých trav ve vzájemné kombinaci. Při kombinaci kaktusů, sukulentů, kvetoucích trvalek a dřevin s okrasnými trávami zkuste kombinovat zároveň i kontrastní textury, tvary a barvy všech těchto rostlin, abyste upozornili na jejich nejlepší vlastnosti. Rostliny, které jsou společně vysazeny dohromady na jedné ploše, vyniknou vždy různým způsobem v různých ročních obdobích. 

Kavyl (Stipa)

Stipa arundinacea, Stipa gigantea (kavyl obrovský), Stipa tenuifolia,  Sitpa tenuissima (kavyl péřovitý) jsou atraktivními doplňky každé zahrady. Zkuste je vysadit i vy na vaší zahradě anebo jako dekoraci do prostorné nádoby na terasu.

Zvláště kavyl péřovitý je velmi oblíbený, a to opravdu zaslouženě. Jeho listy nesou něžně zelenou barvu a pozdějí je začnou pokrývat ještě chomáče květů. Raší v barvě růžové, ovšem později zbělají a překrývají listy dlouho do pozdního podzimu. Až tehdy se jejich tvar opadáním zhroutí.

Ať už vás osloví jakýkoli druh trav anebo jakákoli barva rostlino-travní kombinace, zaručeně vás vždy při příchodu na terasu, zahradu či kamkoli jinam v okolí vašeho domu příjemně potěší už jen letmý pohled na takové zákoutí.

 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: flickr.com, bhg.com, gardeninggonewild.com, indulgy.com, houzz.com, guywolfs.nl, wirtznv.be, tradgardsflow.blogspot.com, northcoastgardening.com, mississauga.ca, listotic.com, gardendesign.com, davesgarden.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

20. 07. 2016 Reagovat
Baumrukova: Dobrý den, Obracim se na Vás s žádostí o radu. Dostala jsem rakos, vypadá jako orobinec ( doutník ) , ale je tmavě hnedobordovy, možná i s odstínem černé. Možná bych je přirovnala k vašemu prostřednímu obrázku. Můžete mi říct název? Děkuji moc Hezký den Baumrukova

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha