Péče o zahradní jezírka v průběhu roku

Péče o zahradní jezírka v průběhu roku

Zahradní jezírka, vydáno 28. 08. 2014

Ať už máte jezírko jakéhokoli objemu a velikosti, vždy se vyplatí starat se o ně pravidelně a mít přehled o všech změnách a aplikaci přípravků, které jste pro své zahradní jezírko použili. Je jasné, že málokdo z nás si vzpomene, kdy a jaké množství vody v jezírku bylo k určitému datu anebo jaké jste zaznamenaly změny ve společenství ryb, jakmile bude zapotřebí tyto záležitosti vylovit z paměti. Piště si tedy raději deník, či vyplňujte záznamník s důležitými informacemi, které vám kdykoli později mohou být k užitku.

Rostlina dne

Juka

Juka

Juka je věčně zelená, vzroslá rostlina, vypadající jako nepravá palma. Juky můžeme pěstovat ve dvou formách. Jednak tak,...

JARO

Na jaře, stejně jako celá zahrada, se začíná probouzet i zahradní jezírko. Je dobré se co nejdříve přesvědčit, že v jezírku není nadbytek živin, aby se dalo zastavit nadměrné bujení řas. K vhodným činnostem, které můžete v tomto období provádět ve prospěch jezírka, patří například odstranění listí, vyčištění bahna ze dna jezírka, odstranění odumřelých rostlin anebo částečná výměna vody. Dá se rovněž nainstalovat UV sterilizér s filtrem. Pokud je voda o teplotě pod 10 °C, je doporučováno používat pro ryby krmivo lehce stravitelné.

LÉTO

Předpokládejme, že je běžné léto, kdy slunce svítí dostatečně a silnou měrou a tak vaše zahradní jezírko postupně rozkvetlo do krásy. S trochou vaší nezbytné péče by to tak v průběhu hlavní sezóny mělo i zůstat. Protrhejte rychle rostoucí rostliny, a v horkých letních dnech bedlivě sledujte hladinu vody. Pokud by to bylo nutné, dolijte vodou z vodovodu a doplňte tak hladinu jezírka na stálou výšku. Máte-li pocit, že je cirkulace nedostatečná, možná je čas na kontrolu filtru. Může být zanesený anebo bude potřeba vyčistit čerpadlo. Aby měly ryby dostatek kyslíku, je vhodné uprostřed léta provzdušňovat třeba i celou noc. V tomto období je tedy velmi důležité, aby právě čerpadlo a filtr dobře fungoval. V teplých obdobích sledujte hodnoty vody a důraz klaďte na uhličitanovou tvrdost vody, rovněž sledujte bedlivě pH. Nezapomeňte s krmením na ryby!

PODZIM

Podzim je obdobím, kdy se jezírko začne vracet postupně do klidu. Zvířata i rostliny se začínají připravovat na zimu. V této době se vypravte vyčistit jezírko od zvadlých částí rostlin a napadaného listí. Jestliže mají být filtry a čerpadla na zimní období vyjmuta, udělejte to nyní a důkladně je vyčistěte a uskladněte na vhodném místě. Proti zamrznutí jezírka můžete nyní začít používat vzduchovací sadu. Dbejte na to, aby byl vzduchovací kámen umístěn těsně pod hladinou. To proto, aby teplejší voda zůstávala u dna jezírka, tam, kde přezimují ryby.

ZIMA

Jezírko v průběhu zimy žádnou zvláštní péči nepotřebuje. Jen pokud v něm máte ryby celoročně, kontrolujte, aby celé nezamrzlo. Jinak i ryby v tomto období uvítají klid a odpočinek, nestresujte je tedy zbytečně. A tak nechoďte na své zamrzlé zahradní jezírko ani bruslit.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: countryliving.com, housetohome.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha