Přírodní jezírko a jeho půvab

Přírodní jezírko a jeho půvab

Zahradní jezírka, vydáno 16. 04. 2010

Zahradní přírodní jezírko je jednou z nejvděčnějších staveb vůbec. Nemůžeme říct, že by se v zahradě nevyužívalo, když už se jednou vybuduje.

Rostlina dne

Katalpa

Katalpa

Jako soliter v zahradě je katalpa až úchvatně krásná. Roste relativně pomalu, takže se nemusíte bát, že vám brzy zastíní...

Zahradní jezírko je ve výjimečných případech možné využívat podobně, jako zahradní bazén, ale většinou jej zřizujeme jako okrasný prvek obytného exteriéru. A pokud máte velkou zahradu, kde si můžete dovolit umělou vodní plochu větších rozměrů, je pak v zimních měsících možné jeho zamrzlou hladinu využívat i pro skromné zimní sportování.

Přírodní jezírko a jeho půvab

Kus přírody po celý rok


Přírodní jezírko je koruna zahrady a je tady pro nás celoročně. A nejen pro nás – brzy po vybudování ho zabydlí typické obyvatelstvo – vážky a jiný hmyz, někdy i žáby, stahují se sem ptáci a ve vodě plavou rybky. Je to zkrátka kus živé přírody, kterou v jejích mnoha proměnách pozorujeme a těšíme se z něj bez přestávky celý rok. Zahradní přírodní jezírko má úžasnou schopnost podle ročních období, ale i podle denní doby a v závislosti na počasí měnit svou tvář, ale současně také celkový vzhled, náladu a charakter zahrady. Což se o zahradním bazénu právě říci nedá. Ten se často jen s námahou zakomponuje do přírodního rámce, zatímco jezírko ráz zahrady přímo samo aktivně vytváří.

Velká fotogalerie zahradních jezírek
zahradní jezírka inspirace fotogalerie


Estetika, přírodopis i sportování

Přírodní jezírko, to je prostě pohoda - může se využít nejen k plavání v létě, ale dokonce i k zimním sportům; dá se na něm i bruslit – to podle jeho velikosti. Sice se tady moc nerozjedeme, ale můžeme trénovat třeba piruety nebo si dát partičku pétanque na ledě nebo i domácí variantu curlingu. Na jaře pak pozorujeme jak se jezírko probouzí, rozkvétá a jak oživne. Pro děti je to místo názorného přírodopisu: třeba když se pulci pomalu mění v žáby.
Co všechno přírodní jezírko dokáže

Přírodní jezírko a jeho půvab

Přírodní jezírko je nákladná zahradní stavba, která se musí dobře naplánovat a pečlivě realizovat. A to od výkopových prací až k finálnímu osázení rostlinami a zřízení optimální filtrace – protože většinou jenom rostliny na dokonalé filtrování vody samy nestačí. A když se tohle všechno povede, je vystaráno – přírodní jezírko nám zlepší mikroklima kolem domu, přivede k nám živočichy milující blízkost vodní hladiny, a zabaví děti i dospělé. A dokonce – jeho budování nám pomůže naprosto změnit vzhled zahrady. Z vytěžené zeminy totiž můžeme znovu vymodelovat terén nebo jej alespoň trochu vylepšit. Místo nudné ploché zahrady tak může vzniknout dynamická krajina s pahorky a svahy. Zahrada dostane nový rozměr, protože si můžeme pohrát nejen plasticitou terénu, ale následně i s rostlinami.

Další inspirace ohledně zahradních jezírek naleznete v článku: Plánujeme zahradní jezírko.

Alena Jansová
Foto: Bedřiška Burešová, GOOL, Gardenservis, Zoomarketcech


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha