100 x zahradní nábytek – inspirujte se

Není nad příjemné posezení venku na zahradě na čerstvém vzduchu, nasávat romantiku letních podvečerů, zpěv ptáků a cvrkot cvrčků v příjemném zákoutí chráněném před zraky sousedů a kolemjdoucích. Máte-li terasu, pergolu anebo altán, chce to už jen lehké dovybavení zahradním nábytkem a můžete se den co den kochat výhledem na vaši kvetoucí a vonící zahradu.
shutterstock_774703183-1100x618.jpgCelá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

A pokud přemýšlíte o koupi nového zahradního nábytku, žádný problém, právě nyní za vámi přicházíme s novou fotogalerií plnou skvělých nápadů a inspirací.

Přestože na většině našich zahrad převládá plastovýdřevěný nábytek, není nutné držet se zaběhlých stereotypů. Na zahradě by sice neměla chybět lavička, stůl a židličky, ale proč si tentokrát nepořídit například sadu flexibilně využitelných lehátek, která se dají různě polohovat anebo místo lavičky si koupit například houpací síť anebo závěsné křeslo.

Zajisté jste si již všimli, že v posledních letech se v zahradní architektuře začínají stále více prosazovat prvky původem interiérové. A není divu, naše zahrady už přestávají být jen užitkovými, ale stále častěji se stávají spíše čistě okrasnými. Trendem se stává obytná zahrada, která je brána jako další obytný prostor. A stejně jako v domě, ani na zahradě by vám neměl chybět nábytek. Funkce nábytku, ať se jedná o interiérový nebo exteriérový, je stejná, jen je třeba brát v potaz jistý rozdíl v nutnosti volit do exteriéru odolnější materiál.

Od obyčejného plastu se již upustilo, a pokud se přece jen rozhodnete pro nábytek plastový, volte nábytek z umělé pryskyřice. Velmi snadno se udržuje, je pevný a také lehký.

A pokud máte obavy z pořízení ratanového zahradního nábytku anebo nemáte možnost schovávat ho před deštěm, zaměřte se na nábytek z umělého ratanu, ten dešti spolehlivě odolá a schovávat budete muset pouze polstrování.

Pro nábytkové konstrukce zahradního typu se také velmi často používá hliník, který je velmi oblíbený zvláště v případě skládacího nábytku. Nerezaví, je lehký, tudíž snadno přenosný a trvanlivý. Ještě větší trvanlivosti pochopitelně dosahuje nábytek litinový, který je však výrazně dražší a také těžší, takže se s ním hůř manipuluje.

Dřevěný nábytek však patří ke stálicím, které z módy snad nikdy nevyjdou. Skvěle se hodí k přírodnímu prostředí zahrad. Avšak i u dřeva je třeba myslet na to, že se nemůžeme spokojit s levným zbožím, neboť málo vydrží. Mahagonové dřevo je velmi odolné, ale pro zahradu je snad až příliš finančně náročné.  Běžněji se proto používá spíše iroko a teak.

Ať již se při svém výběru zaměříte spíše na užitkové anebo estetické vlastnosti zahradního nábytku, vždy si při jeho koupi vyžádejte od výrobce nebo prodejce instrukce ohledně péče o něj. A my vám přejeme šťastnou ruku při volbě zahradního nábytku z opravdu velkého až nepřeberného množství možností, které na současném trhu jsou.

Text: Zuzana Bohdalová

10.6.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist