15 námětů jak udělat vaši zahradu krásnější

Asi všichni známe ten pocit, kdy po celodenní práci na zahradě odcházíme domů zase o něco spokojenější, že ta naše zahrádka pěkně prohlédla, něco užitečného jsme na ní vykonali a udělali z ní zahrádku o něco krásnější. Ale nemusí to být jen lopotné pletí, vypichování pampelišek z trávníku, pravidelné zavlažování anebo okopávání, co učiní naši zahrádku půvabnější. Proto vám dnes přinášíme nápady jiných majitelů zahrad, kterými se můžete nechat inspirovat, aby ta vaše zahrada byla neméně krásná, jako je ta jejich.
shutterstock_56460916-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Majitelé poměrně velkého pozemku (obr. č 1) vsadili na jednoduchý kulatý záhon uprostřed travnaté plochy. Vtip je v tom, že záhon se ke středu vyvyšuje, je osázen atraktivními trávami a trvalkami a volné plochy jsou vysypány borkou, která zabraňuje prorůstání plevelů.

Na obr. č. 2 vidíme menší úsek zahradního pozemku hustě osázený trvalkami s přídavkem vhodně umístěných hrnkových květin v pozadí kolem plotu, kde tvoří dominantu kromě vysokých lilií ještě orchideje cimbidia a hortenzie. Nechybí zde ani vodní prvek v podobě dvou veselých sloních chrličů.

Výhodu mají vlastnící poměrně rozsáhlého pozemku propojujícího úseky mezi jednotlivými rodinnými domy na okraji města. Majitel má ve velké oblibě keře a dřeviny. O ty se již léta stará pečlivě a důsledně, takže nabyly velkých rozměrů a vypadají zvláště dobře na jaře, kdy blízko domu vykvétají rododendrony a azalky lemující zadní domovní vchod (obr. č. 3).

Stejně tak velké plochy mohou využívat majitelé pozemků na obr. č. 4, 8, 10, 12. Ti si na pomoc přizvali zahradní architekty, kteří navrhli a realizovali výsadbu zmíněných pozemků a v průběhu let se rovněž starají i o jejich údržbu. Základem všech těchto zahradních kompozic jsou velké travnaté plochy, v jejichž blízkosti majitelé požadovali umístění zahradního posezení.

Majitelka rodinné vily, kterou zdědila po svých prarodičích, realizovala podél kamenného schodiště v zahradě (obr. č. 7) svůj sen o vodní kaskádě zcela netradičním způsobem. Na břidlicové desky zakončující jednotlivé schodnice umístila kaskádu z kbelíků a konví, které samozřejmě vyžadovaly jistou úpravu. Nápad je to skvělý a poměrně dobře realizovatelný všude tam, kde je k dispozici víceúrovňový zahradní pozemek.

Pěknou zahradu dokážou v mnohém ještě vylepšit popínavé rostliny. Například klematis (obr. č. 11), pnoucí se po kovové opoře vlastnoručně vyrobené majitelem domu, který si vzal jako základ kovový rám staré postele a ten jen mírně poupravil.

Milovníci dekoračních zahradních prvků mohou využít na svých zahradách nejrůznější vozíky, jako je tomu například na obr. č. 6, kde na červeno natřený dřevěný dvoukolák slouží místo vyvýšeného záhonu k osazení letničkami. Spolehlivě tak vytváří nepřehlédnutelnou zahradní dominantu.

Věříme, že jste si společně s námi odnesli minimálně jeden dobrý nápad, který bude realizovatelný i ve vaší zahradě. Tak ať se vám dílo podaří!

Text: Zuzana Bohdalová

10.1.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist