3 mýty o údržbě okrasné zahrady v zimě

Mnoho majitelů okrasných zahrad se domnívá, že o zimní údržbě své chlouby ví vše. Následující článek vás však přesvědčí, že tomu tak není. Existují totiž jisté zažité mýty a nepravdy jimiž se mnozí pečlivě řídí, aniž by tušili, že dělají velkou chybu.

3 mýty o údržbě okrasné zahrady v zimě
3 mýty o údržbě okrasné zahrady v zimě (Zdroj: shutterstock.com)

Mezi takové ty nejčastěji zažité názory jistě patří například to, že je zahrada v zimních, temných a chladných  měsících jakoby mrtvá. Z toho vyplývá, že přes toto období, ihned po zazimování potřebných rostlin, odkládáme veškeré zahradnické náčiní a dáváme zahradě dobrou noc“.
Opak je však skutečností, a proto si raději nechte zahradnické rukavice vždy připravené „k zásahu“.


1. Mýtus – Mulčováním udržujeme rostliny v teple

Mulč je v podstatě jakýkoliv pokryv povrchu půdy organickým materiálem. Může to být sláma, posekaná tráva, listí, kůra, rostlinný odpad, nebo z těch méně přirozených ale vhodných materiálů to jsou nepotištěné kartónové krabice a koberce z přírodních materiálů (bez příměsí umělých vláken). Samotné, celoplošné mulčování před zimou však rostlinám škodí – tedy v případě, že mulčem pokryjeme i rostliny samotné. Pakliže se totiž mulč během zimy rozloží, bude docházet k rychlému střídání teploty pod svrchní vrstvou půdy, čímž dojde k popraskání kořenů a následně i k úhynu samotné rostlinky.

Pokud chcete mulčováním pomoci své zahradě lépe přečkat zimní období, pak obzvláště v případě okrasných rostlin pokryjte mulčem zeminu okolo (ne přímo místa, kde v létě rostlinky kvetou). Mulč pak stabilizuje teplotu zeminy a nebude tak docházet k teplotním výkyvům v půdě.

​2. Mýtus – Zahradu v zimě nezaléváme

Za horkých slunných dnů všichni horečně zavlažují své okrasné zahrady, neboť se přirozená vláha v zemi odpařuje a květiny i trávy potřebují pravidelně „pít“. V zimním období však panuje mýtus, že půda, pokrytá sněhem vláhu nepotřebuje, neboť by při zálivce voda stejně ihned zamrzla.

Pravdou je, že máte-li na zahradě rostliny, které svou zelenou barvu neztrácejí ani v zimním období, měli byste jim dopřát trochu vody i za mrazivého počasí. Zalévat se má mírně vlažnou vodou, a to přes den, kdy jsou teploty o něco vyšší. To proto, aby se voda stihla vpít do zeminy a dostat se tak ke kořenům rostlin.

3. Mýtus – Zahrada v zimě, rovná se nudná zahrada

Ano, toto tvrzení platí v případě, že na své okrasné zahradě pěstujete pouze teplomilné květiny a dřeviny, nebo například jednosezónní rostliny, které před zimou umírají, neboť doba jejich růstu nepřesáhne 9 (teplých) měsíců. Jenomže v našich zeměpisných podmínkách se do takto choulostivé zahrady pouští opravdu jen málokdo – takovéto pěstitelské podmínky spíše odpovídají balkónovému pěstování, nikoliv však zahradě.

Pro potřeby okrasných zahrad jsou dnes na trhu k dostání stále zelené kultivary dřevin, květin i travních, okrasných odrůd. Tyto druhy potěší vaše oko i v zimním, mrazivém čase a navíc máte jistotu, že vaše zahrada bude překypovat svěžestí a životem i když na ní bude ležet sněhová peřina.

Z kultivarů jmenujme aspoň některé:

Alaskalist zvlněný, velmi lesklý, roste poměrně pomalu. Velmi odolný kultivar.
Crassifolia – tuhé, kopinaté, často pokroucené listy, s max. 10 zuby.
Xeroxlisty tohoto kultivaru jsou zubaté nejenom po okraji, ale i na líci listů.
Hastata – drobnější kopinaté listy, výrazně otrněné.

Celoročně velmi dekorativní olistění má známá bobkovišeň (Laurocerasus). Původem je z Malé Asie a jihovýchodní Evropy. Dobře roste na chráněných stanovištích. Potřebuje polostín a propustnou zásaditou půdu. Dobře snáší sucho, ale na zimu je třeba namulčovat kolem kořenů. Lze ji pěstovat v zahradě i v nádobách. Je-li řeč o rostlinách pro zimní čas, neměli bychom vynechat libavku (Gaultheria). Tento poléhavý keřík z čeledi vřesovcovitých může dobře doplnit prostory mezi keři, na mírně zastíněném místě skalky i místy nahradit trávník. Drobné stálezelené listy po celou zimu osvěžují svítivě karmínové plody. Keřík se hodí i pro pěstování v zimních nádobách spolu s vřesovci a dalšími druhy této čeledi, ale i se zakrslými jehličnany.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 24.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.