30 nápadů pro moderní zahrady

Nový obor, který se postupně odděluje od zahradnictví, je zahradní návrhářství. Je to velmi slibný obor, který je stále zajímavější už proto, že zahradní styly se neustále vyvíjejí a na trh se dostávají neustále nové materiály, s nimiž ruku v ruce přicházejí i nové možnosti pro naše zahrady.
shutterstock_56460916-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Jak tedy dokázat, že i my jsme sami svým zahradám takovými malými zahradními architekty? Jak přinést do zahrad nové nápady a vytvořit silný vizuální dojem, který by měl být cítit z každé zahrady již na první pohled? Pro začátek vám alespoň přinášíme společně s dnešním článkem 30 různorodých návrhů, které mohou být prvním krokem k modernizaci vaší zahrady.

Barevné květy v každé zahradě reprezentují nový život. Pěstování květin se zdá být naší druhou přirozeností. Proč tedy kultivovat prostory, které už nyní vypadají jako kterákoli zahrada? Můžete na své zahradě vyzkoušet například terasovité záhony, ty nabízejí velké množství různých terénních možností.

Kámen, beton, horizontální dřevěné trámy, to vše může vytvářet krásné předěly v zahradě. Není však důvod, proč nevyzkoušet pro tentokrát kupříkladu březové kůly vertikálně osazené kolem vyvýšených záhonů. Působí velmi svěže a nápaditě. Vyvýšený záhon, ze kterého přepadávají gejzíry různobarevného olistění rostlin v něm sesazených, dodají zahradě nebývalý akcent a přilákají náležitou pozornost. Podíváte-li se do fotogalerie doprovázející náš dnešní článek, sami uvidíte, že je to velmi zajímavý osvěžující zahradní prvek.

Zkuste například pod bujnou vegetací vyšších stromů výsadbu nízkých půdopokryvných skalniček. Uvidíte, že po nějakém čase tento úsek vámi osazené zahrady bude doslova pastvou pro oči každého návštěvníka.

Bujná vegetace vždy přiláká zrak návštěvníka zahrady a nejinak tomu bude i v případě, že osadíte mřížoví, pergolu nebo treláž na vaší zahradě révou vinnou. Vítaná zeleň bude vyplňovat nejen horizontální pohledové plochy ve vaší zahradě, ale i ty vertikální. Vylepšit vzhled vaší zahrady můžete i strategickou výsadbou různorodého sortimentu trav a keřů v prostoru kolem takto ozelenělé pergoly či mříže. Výsledkem pak bude doslova přírodní ráj plný různých odstínů svěží i temnější zelené barvy, tak typické a tolik žádané v každé zahradě.

A na závěr vzpomeňme alespoň krátce kaskádovitou vegetaci, která hraje nezastupitelnou roli v současném zahradním designu. Půvabnou rostlinou, která dokáže vytvářet poutavé kaskády je trvalka pocházející z Austrálie, Dichondra argentea, která snese velmi dobře jak přímé slunce, tak polostín. Ideální je, pokud například na zídku, pod kterou se nedaří žádné vegetaci, usadíte dva truhlíky, každý osázený několika rostlinami dichondry. Možná znáte dichondru spíše pod označením stříbrný déšť, který získala díky svým drobným plstnatým lístkům stříbřitě zelené barvy. Její převislé šlahouny jsou velmi dekorativní a často dosahují délky až přes 1 metr. Rostlina má další výhodu v tom, že toleruje jak sucho, tak horko. Takže ani na vaší zídce nebude potřebovat žádné přistínění, snad kromě prvního týden po umístění.

Jak vidíte, způsobů, jak zkrášlit vaši zahradu je dost a vy na promyšlení následujících kroků k vylepšení vaší zahrady máte celý podzim a zimu.

Text: Zuzana Bohdalová

28.10.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist