4 zásady, jak udržet živý plot krásně hustý

Vizitkou dobrého zahrádkáře je hustý, dokonale zelený a jako podle pravítka zastřižený živý plot. Jen takový je zárukou naprostého soukromí a poskytuje tu nejlepší protihlukovou clonu. Dopracovat se k dokonalosti lze jen pravidelnou péčí a zastřihováním. Poradíme, jak na to.
zivy-plot-3-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Střih provádějte ve správnou dobu

Základ péče je v pravidelném zastřihování a tvarování, což zajistí zdravý růst a hustotu živého plotu. Kromě toho minimalizujete šanci, že v něm vystřihnete nevzhledná místa, kde bude prosvítat vnitřní síť větví, která jen špatně obroste. Zvlášť u jehličnanů.

Stříhání závisí na typu dřeviny. Obvykle je upravujeme až třikrát do roka. Výjimkou jsou jehličnany, kterým většinou stačí pouze jeden střih ročně. „Obecně platí, že střih je vhodné provádět na přelomu června a července, kdy končí jarní růst. Další stříhání by mělo být během srpna, aby se keře a stromky stihly připravit na zimu. O tom, jak hluboký by měl řez být, rozhoduje především bujnost růstu plotu,“ radí Tomáš Nevečeřal, zahradní specialista.

Vhodné nástroje ulehčí práci

Máte-li živý plot kolem celého pozemku, je jeho údržba jistě náročná. Ono i zastřihávání několika metrů z obou stran dá zabrat. Proto zvolte vhodnou mechanizaci, která odpovídá vašim potřebám odpovídajícím velikosti udržované plochy.

Na výběr máte z nůžek, které se používají na jemnou práci a dočištění zástřihu. Dále přes benzinové či elektrické plotostřihy, které střih podstatně zrychlí a zjednoduší. Vždy vycházejte z charakteru vašeho živého plotu a dbejte na pohodlí při práci. „Abyste dosáhli těch nejlepších výsledků, použijte ruční nůžky na živý plot pro jemnější práci, nůžky na živý plot se stříhací lištou na silnější větve a odvětvovací nůžky na ty nejsilnější větve,“ uvádí Nevečeřal.

Jak vybrat vhodný prostřih

Na domácí a hobby použití stačí akumulátorové plotostřihy, které jsou lehké a tiché. Ani ženy nemají problém s nimi manipulovat. Na velké plochy a tlustší větvičky volte benzinové plotostřihy. Jednotlivé stroje se liší výkonem a délkou střihací lišty.

Čtěte také:

„Ty krátké s délkou do cca 200 mm se hodí na přesné a detailní tvarování jednotlivých keřů, dlouhé usnadní práci na rozsáhlejších plochách. Obecně platí, že čím delší lišta, tím rovnější bude střih a práce bude rychleji hotová,“ podotýká Neveřečal.

Nepodceňujte bezpečnost

Práce s plotostřihem vyžaduje větší dávku opatrnosti a je potřeba dodržovat několik základních pravidel, která ve finále vaši práci i usnadní:

  • Před stříháním zkontrolujte, zda jsou nástroje udržované, čisté a nabroušené. S tupými plotostřihy zanecháte po řezu roztřepené konečky větví, které rostlinu oslabují a mohou způsobit infekci.
  • Vždy se ujistěte, že je vypínač ve vypnuté poloze, než začnete se strojem manipulovat. (Např. při přenášení či zvedání.)
  • Používejte osobní ochranné pomůcky. Nikdy nezapomínejte na ochranu očí. Ochranné vybavení jako protiskluzová bezpečnostní obuv, tvrdá přilba nebo ochrana sluchu používané v příslušných situacích redukují riziko zranění.

Z dostupných zdrojů vytvořila Julie Veselá, zdroj: Tomáš Nevečeřal, zahradní specialista, Foto: shutterstock.com

23.6.2022 7:00| autor: Julie Veselá z dostupných zdrojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist