5 tipů, které vám usnadní renovaci zahrady

Ať už plánujete kompletní renovaci zahrady, nebo se chystáte založit novou, připravte si spoustu plánování.

Nová zahrada začíná plánováním

Než se pustíte do kopání a sázení, vše si pečlivě naplánujte. Hned ze začátku si vezměte k ruce tužku a papír. Nakreslete pozemek se všemi stavbami, inženýrskými sítěmi a nezapomeňte ani na staré stromy a keře, které byste chtěli na zahradě ponechat. Zakreslení inženýrských sítí je pak důležité zejména kvůli jezírku nebo výsadbě hluboko kořenících stromů.

Na papír také zaznamenejte, kde chcete mít gril, pergolu, skleník nebo okrasné záhony. Během plánování si začněte dělat i orientační rozpočet. Pomůže vám to s financováním rekonstrukce a případně také s tím, abyste s předstihem našli výhodnou půjčku.

Pozorujte a mapujte svůj pozemek

Zahrada je živoucí organismus. Každá rostlina, strom i keř potřebuje ke zdravému růstu jiné podmínky. Sledujte proto, kam nejdéle svítí slunce, kde nejvíce fouká, a také si zjistěte, jaký typ půdy na pozemku vlastně máte. Podle toho si pak rozmístěte okrasné záhony a vyberte do nich rostliny, pro které jsou podmínky v daném kousku zahrady ideální. V nejvlhčí části zahrady založte jezírko, v té nejsušší naopak udělejte okrasnou skalku. Všechny tyto plány si na zahradě vytyčte pomocí kolíků a provázků.

Orientujte se podle světových stran

Během plánování zahrady se orientujte podle světových stran. Chcete-li mít slunečnou zahradu plnou květů, záhony vytvořte na jižní nebo východní straně. Pokud si chcete chvíle venku a letní grilování užívat i v pozdních hodinách, umístěte gril na západní stranu.

Jak na nerovný pozemek

Pokud je vaše zahrada rovná nebo mírně svažitá, není třeba se trápit s úpravou terénu. Máte-li však zahradu plnou nerovností, jednou z možností, jak si s tím poradit, je vzít si na pomoc bagr. Svahy lze ale také proměnit pomocí kaskádovitých záhonků, kamenitých strání nebo je můžete zpevnit dřevinami. Jedná se sice o trochu pracnější řešení, nicméně výsledkem je atypická terasa plná zajímavých prvků.

Jak vybrat rostliny?

Nejčastější chybou při rekonstrukci či zakládání zahrady je špatný výběr rostlin. Neřiďte se tím, co vidíte u sousedů, ani tím, co se vám líbí. Obecně platí, že k plotu patří větší stromy a jehličnaté dřeviny, které poskytnou stín. Před ně je ideální vysadit menší keře a kvetoucí trvalky. Rostliny není vhodné vysazovat po jedné. Nejlépe se jim daří ve skupinách stejného druhu. Solitéry, jako jsou jehličnany, magnolie nebo okrasné jabloně, nechte vyniknout samostatně.

7.3.2020 1:14| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist