5 zásadních chyb, kterých se dopouštíme při pěstování citrusů

Chcete zkusit pěstovat citrusy? Anebo už se tímto koníčkem nějakou dobu bavíte? Pak vám možná přijde vhodně několik rad, díky nimž se vyhnete chybám vedoucím k neúspěchu. Aby vaše milované rostliny nenapadali škůdci, ani jim nehrozil úplný úhyn, měli byste se vyhnout následujícím praktikám.

Hned na začátku je třeba vyvrátit jedno nepravdivé tvrzení. Týká se toho, že se u nás citrusy v bytech nedají pěstovat. A právě to není pravda. Na vlastní oči se můžete přesvědčit o tom, jak se některým pěstitelům daří a na své výpěstky v nádobách jsou právem hrdí a vystavují je na nejrůznějších výstavách.

Pokud vás toto téma opravdu zajímá, zakupte si nejprve základní literaturu a shromažďujte informace o správném pěstování a až poté se do toho pusťte. Nikdy není zároveň na škodu mít poblíž nějakého zkušenějšího přítele citrusáře a mít možnost s ním zásadní kroky konzultovat.

1. chyba: Stanoviště s nedostatkem světla

Citrusy ke svému zdárnému růstu prostě potřebují dostatek světla. Bez něj nebudou dobře prosperovat. V bytě jim tedy vyhraďte místo u okna a přes léto je letněte na zahradě, terase nebo na balkoně.

2. chyba: Častá změna stanoviště

Vyvarujte se stěhování rostlin kromě doby letnění. Od samého počátku by měly mít vaše citrusy pevné stanoviště. Každá změna stanoviště znamená pro rostliny nutnost přizpůsobovat se novým podmínkám. Každé přemístění rostliny pro ni znamená šok a ne vždy se s ním rostlina dokáže vyrovnat.

3. chyba: Nárazová nebo nepřiměřená péče

Citrusům musíme věnovat pravidelnou péči, jen tak budou zdravé a budou dobře prosperovat. Nedostatečná zálivka může mít stejně zhoubný účinek jako přelévání nebo přehnojování. Rostliny hlavně pravidelně kontrolujte, ideálně každý druhý den, zda jim nechybí vláha nebo jestli je nenapadli škůdci. S péčí to ale ani nepřehánějte.

4. chyba: Nepřiměřená velikost nádoby

Pro zdárný růst potřebují citrusy odpovídající velikost nádoby.  Pěstování v nádobách je pro citrusy samo o sobě extrémem. A tak je velmi důležité zajistit kořenům rostlin dostatek místa. Řídíme se v tomto směru dvěma zásadami:  Citrusy přesazujeme vždy, jakmile jejich kořenový systém vyplní prostor v nádobě. Nová nádoba musí být vždy větší přibližně o 4 – 8 cm v průměru. Při přesazování vždy použijte zeminu speciálně určenou pro citrusy a na dno nádoby uložte dostatečnou drenážní vrstvu.

5. chyba: Nemáme naroubováno

Jako každý pěstitel citrusů, i vy jistě chcete docílit vypěstování plodů. Bez roubování to ale nepůjde. Aby vaše rostlinky vypěstované ze semen (semenáčky) kvetly a plodily, je potřeba je naroubovat. K výhodám roubování nepatří jen urychlení plodnosti, ale také možnost si vybrat druh i odrůdu podle svého přání i podle podmínek, které můžete rostlinám dopřát ve vašem pěstitelském prostředí.

Budete-li dodržovat potřebné zásady a vyhnete se zároveň obvyklým chybám při pěstování, jistě se vám pěstování citrusů může stát zábavným a přínosným koníčkem.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

17.1.2019 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist