50 x vozíky, trakaře a kolečka plná květin – inspirace pro vás

Náš jazyk je kouzelný v tom, že pro spoustu věcí a předmětů má doslova přehršel těch nejrůznějších výrazů od těch správných slovníkových až po krajové a lidové názvy. A ne jinak je tomu i s vozíky, trakaři a kolečky, kterým se v každém koutu naší země říká jinak. My se však dnes nebudeme zabývat ani tak těmito vozíky a kolečky, jako spíše jejich okrasnou výplní, kterou nejčastěji tvoří právě květiny.
osazene-kolecko-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Není kolečko jako kolečko

Kolečko, vozík, kolec, kotouč, kolmaha či radvánec, trakař nebo povoz, všechny tyto výrazy patří ručnímu nástroji zajištujícímu manuální přepravu různých druhů materiálů. Jakmile však tyto předměty doslouží a nejsou využívány ke svému prvotnímu účelu, rádi si je ponecháváme a umisťujeme je na svých zahradách nebo v předzahrádkách, abychom je zde takzvaně zakonzervovali. Aby však nezůstaly úplně bez užitku, obvykle je vyzdobíme květinami, které v nich skvěle vyniknou.

Moderní nebo historické kousky

Pochopitelně nemusíme volit jen kolečka, vozíky a trakaře s historickou hodnotou, ale nemáme-li takové k dispozici, můžeme si pořídit naprosto nové, čerstvě vyrobené dekorační trakaře či vozíky z masivního dřeva. Jejich cena se u těch nejmenších modelů pohybuje okolo 500,- Kč a roste podle velikosti vozíku, jeho způsobu zpracování, použití impregnačního materiálu, laku, barvy, atd.

Jaké květiny se hodí

Rozhodněte se sami, jaké květiny chcete v trakaři mít a jaké by vás tam nejvíce potěšily. Můžete vsadit na tradiční barvy i květiny, zkusit můžete i pestrou výsadbu. Do některých vozíků se budou spíče hodit převislé typy rostlin, do jiných naopak vzpřímeně rostoucí.  Menší vozík lze osázet například sukulenty. Do velkých vozů se budou hodit spíše letničky typu petúnie, surfinie nebo muškáty. Krásně ve vozících zapůsobí také macešky, afrikány, sluncovky, nebo fuchsie, případně růže nebo balzamíny. Na ty však musíte neustále pamatovat se zálivkou, neboť uprostřed letních veder by mohly na slunci trpět. Pěkně vypadají i hortenzie nebo levandule a na podzim můžete trakař vyzdobit listopadkami a dýněmi.

Takováto okouzlující dekorace jistě nikomu neujde bez povšimnutí.

Text: Zuzana Bohdalová

8.4.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist