77 x inspirováno vřesem

Podzim není pouze časem mlhavých rán, chladných večerů a nocí nebo krátících se dnů. Je to také období pozdních květů a barevného listí. Vše můžeme využít k vytváření jednoduchých aranžmá, díky nimž bude naše loučení se zahradní sezonou zase o něco snazší. Elegantní nádech dávají podzimnímu období hlavně oblíbené vřesy a vřesovce.
vres-vres-obecny-calluna-vulgaris-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

Žlutá, oranžová, červená a sytě růžová jsou barvy, které hravě zatočí s pošmourným podzimním počasím. Najdeme je nejen na vřesech, ale i chryzantémách, dalších oblíbených podzimních květinách. Okouzlující rostliny vysazené v květináčích můžeme kombinovat v různobarevných skupinkách a poté je vystavit na dobře viditelných místech. Osázené nádoby nemusí stát jen na schodech či stolku, ale mohou dělat parádu i v záhonech osazených astrami či okrasnými trávami.

Kouzlo vřesovcových rostlin je mnohostranně využitelné. Zdaleka nemusí být pouze ozdobou podzimní zahrádky. Pěstovat je samozřejmě můžeme i v nádobách. Zejména vyniknou v květnících z přírodních materiálů anebo v proutěných košíčcích. Ty postačí pečlivě vyložit nepromokavou fólií, na dno pak jako drenáž umístit vrstvu kamínků anebo střepů z rozbitého květináče, ty odvedou přebytečnou vlhkost. Vše pečlivě zakryjeme zeminou a nakonec zastřihneme přesahující okraj fólie.

Svou krásu si vřesy a vřesovce uchovají i po usušení. Lze je pak naaranžovat například v kombinacích se smilkem, levandulí či staticí.

Vřesovcovým rostlinám maximálně svědčí kyselá půda, kterou jim na jejich přirozených stanovištích v přírodě poskytují jehličnaté lesy. Z toho důvodu se jim zde přirozeně daří velmi dobře. Pokud se budete snažit o jejich pěstování v jiných podmínkách, pak vězte, že nebudete mít úspěch. Pokud vřesovcové rostliny nemají správné chemické prostředí, nejsou schopné z půdy přijímat živiny, což po určité době vede k jejich podvýživě a následnému úhynu. Stopy podvýživy na nich jednoznačně poznáte podle toho, že začnou žloutnout.

Na zahrádkách vypadají vřesovcovité rostliny velmi atraktivně v kombinaci s intenzivní zelení zakrslých jehličnanů. Zasněnou krásu a romantiku irských vřesovišť dokážou dodat každé zahradě, kde jsou vysázeny ve větších skupinách.

Text: Zuzana Bohdalová

8.10.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist