Abutilon neboli podslunečník – atraktivní pokojová rostlina s hedvábnými květy

Ačkoliv pochází z pralesů Jižní Ameriky, zdomácněla u nás. Tuto krásně kvetoucí pokojovku milovaly a hojně pěstovaly už naše prababičky. Čím si získala jejich srdce a dostane i to vaše?
shutterstock_1479700178_abutilon-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Jsou velmi nenáročné, stačí se řídit jejich potřebami. Dopřejete-li mračňákům přes zimu odpočinek při 12–15 °C, o to více pak pokvetou v době vegetační sezony. Budete-li se o mračňák patřičně starat, může vás zásobovat svými květy téměř celoročně.

Jako pokojové rostliny se pěstují hybridy vzniklé z původních druhů. Ty mají svůj domov v subtropických oblastech Jižní Ameriky, kde rostou nejčastěji v houštinách při okrajích tropických pralesů.

Dá se říct, že u nás tyto rostliny zdomácněly již před více než sto lety. Naše babičky a jejich maminky tyto rostliny rády pěstovaly pro jejich nenáročnost a schopnost rychlého růstu. Získaly také hodně lidových jmen. Oficiálně jsou to Abutilony, česky mračňáky, někdy se jim ale říká také podslunečníky nebo pokojové javory. A to proto, že nemají rády přímé slunce a jejich listy rostou ve tvaru listů javoru.

Potřebují zimní řez

Rostliny jsou schopné vyrůst až do dvoumetrové výšky, ale pokud při jejich pěstování budeme uplatňovat řez, udržíme je nižší. Rostliny navíc pěkně zesílí a zhoustnou. Tvarování řezem provádíme právě nyní v zimním období.

Abutilony se dají jednoduše zapěstovat do tvaru stromku a pěstovat pak jako rostliny na kmínku. Vypadají velmi poutavě a jejich zajímavý vzhled můžeme ještě podtrhnout výběrem odpovídající pěstební nádoby.

V současnosti jsou k dostání nově vypěstované kultivary, které mají košatější růst a nevytahují se tolik do výšky. Stejně jako jejich předkové i současné hybridy jsou dlouhověké rostliny, kterým svědčí v sezoně zálivka s rozpuštěným hnojivem.

Ven s nimi!

Jakmile kalendář ukáže konec období zmrzlých mužů, můžeme začít s letněním abutilonů. Rostliny však nesmí být letněny na přímém slunci, nýbrž v polostínu, ideálně někde v závětří a na místě chráněném před případným prudkým deštěm.

Ideální teploty pro pěstování mračňáků se pohybují v rozmezí mezi 16–20 °C. Tyto rostliny nesnáší mráz, který je snadno poničí, proto je nutné včas je na podzim přesunout do bezmrazého prostoru.

Jak je rozmnožit

Rostlinu si můžeme právě v tomto zimním období snadno namnožit. Jakmile dokončíme řez, vybereme kvalitní výhony, ne příliš měkké, ale alespoň částečně zdřevnatělé a připravíme z nich řízky. Nejvhodnější jsou řízky vrcholové, z nichž časem vyrostlou kvalitní nové rostliny.

Abutilon lze poměrně jednoduše vypěstovat také ze semen. Ty vyséváme na jaře, nejlépe do písčité půdy. Jakmile vzejdou malé semenáčky, můžeme je rozsadit do malých květináčů.

Jakou barvu si přejete?

Barevné kultivary mají někdy květy veliké až 6 cm v průměru. Pěstovat lze mračňáky s červenými, vínovými nebo lososovými květy nebo s čistě bílou, růžovou či oranžovou barvou květů či dokonce i barevně žíhané. Krásné jsou všechny, stačí si jen vybrat. Listy některých kultivarů jsou žlutě panašované.

14.2.2022 5:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist