oleandr_shutterstock_472343902-352x198.jpg

Aby byl oleandr celé léto v kondici

oleandr

Aby oleandry bohatě kvetly a zdobily zahradu, musíme jim věnovat trochu pozornosti. Správné zalévání, hnojení a tvarování je důležité stejně jako znalost chorob, škůdců a jejich likvidace.

Diskuze

9 komentářů

  Jarka z Písku

  Prosím o radu. Několik let staré oleandry vysoké asi 2 m byly celou zimu skoro bez zálivky na chladné a světlé chodbě. Listy se jim zkroutily a úplně uschly, ale neopadaly. Před týdnem jsem je přesadila, stojí na slunečném dvorku chráněné před průvanem. Dost je zalévám. Nové listy nenasazují a staré uschlé drží jako přibité. Mám všechny větve seříznout až na holé klacky nebo čekat, že se samy vzpamatují? A když je ořežu, vyraší a nasadí na květ ještě letos? Děkuji za odpověď.

  Magazín Zahrada

  ZA MAGAZÍN ZAHRADA ODPOVÍDÁ REDAKTORKA ZUZANA BOHDALOVÁ: Týden po přesazení je těžké usuzovat, jak rostlina zareaguje. Starší rostliny se přesazují již jen jednou za dva až tři roky. Možná stačilo pouze vyměnit vrchná vrstvu zeminy. Rostlina potřebuje zálivku i přes zimu, s ohledem na teplotu místa, kde přebývá. Ale ponechat ji zcela bez zálivky byla chyba. Seřezání oleandru se mělo provést již v předjaří. Nyní bych vyzkoušela pouze zjišťovací řez, zda rostlina zcela neuhynula. V misce pod květináčem může stát dokonce voda, takže zalijte vydatně a vyčkejte týden až dva, snad se objeví první náznaky života. Pozor na jarní silné slunce, aby rostlinu po zimě nespálilo. Umístěte ji raději alespoň nyní do polostínu. Staré listy odstraňte. Do větvoví zatím nezasahujte. Věřím, že se rostlina vzpamatuje a budete se z ní těšit i nadále.

  Eva

  Myslí se tím odstátá dešťová. Žádné rostliny nezalévám studenou vodou.

  Václav Charvát

  Prosím Vás o radu.Jak nejlépe pěstovat oleandr?Co, jak a kdy na něm nejlépe ostřihat,aby v následujícím roce hodně kvetl?Moc vám předem děkuji za radu.Pošlete mi jí prosím co nejdříve protože se ho chystám zazimovat.
  S pozdravem V.Charvát.

  daniela slanska

  Dobry den ošetřila jsem Oleandr postřikem mužu ho nechat na balkoně je tam přes den slunicko a ješte se chci zepta minulej rok mě chtěl kvect a nevykvetl a jsou tam male poupata vykvete tento rok dekuji

  jana

  kdo má žlutý oleandr a dal by přírůstek nebo tip kde sehnat

  Marie Rosenbergrová

  Prosím o radu.Oleandr jsem přes zimu dobře umístila i zalila.na jaře našedlé listy – zazelenaly.Dokonce na oleandru byly,což jsem viděla po prvé,-semena obal jako fazolové lusky.Vše jsem odstranila a zalévám dešťovou vodou.Nyní oleandr hezky kvete,ale začal shazovat žluté listy a ty které ještě slabě drží,odstraňuji.Na doporučení jsem dala tekuté železo a listy žloutnou dál.Také tyčinky proti škůdcům a nic nepomáhá.Prosím,kde je ta chyba?Děkuji za radu Marie R.

  Nadezda

  Chtel.abych se.zeptat jak.ostrihat oleandr kdyz ma dlouho vetvicky a jsou hole a nakoncich.ma.listy dekuji

  Petra

  Na větvičkách oleandru který jsem zazimovala se začali objevovat pavučiny , které se stále rozšiřujou. Prý to spůsobujou svilušky a je potřebný chemický postřik . Prosím o radu, jaký chemický postřik si mám pořídit ?
  Jedná se o mladou rostlinu zasazenou v květináči druh Nerium Oleander.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist