Aby byl trávník krásný – vybíráme travní směsi

Blíží se květen a tedy ideální čas na založení nového trávníku nebo na jeho renovaci, regeneraci, dosetí opravování, oživení. Právě teď je čas stav trávníku vyhodnotit.

Trávník ale také můžeme celý přebudovat – a to nejen rozšířit plochu, změnit tvar a podobně, ale také zgruntu předělat jeho kvalitu. Takže z okrasného pažitu, který má eleganci, ale moc nevydrží, se stane superkvalitní zátěžový trávník, kde můžeme běhat a sportovat.

Pamatujte: pokud vybíráme travní směsi, pak platí, že čím kvalitnější travní osivo použijete, tím hustší bude trávník. Bude také pomaleji růst, takže nebudete muset tak často sekat. Vznikne vám tedy i méně travního odpadu do kompostéru nebo k odvezení mimo zahradu.

Nejprve trávník, pokud jej budeme jen opravovat, prohlédneme, zjistíme, jaká místa jsou poškozená, Zřejmě ta nejblíž domu, kde je gril, lavičky, křesla, stůl, lehátka. Tady je tráva nejvíce zatížená, mnohokrát denně tudy projdeme. Navíc tady je sešlapání nejvíce viditelné. V místech, kde máme zahradní obytnou, společenskou zónu a zahradní nábytek, tedy musíme trávník co nejvíce zkvalitnit, zhustit.

Proto použijeme místo standardní okrasné parkové travní směsi nějaký speciální odolný typ – směs nejlépe hřištní či golfovou. Je dražší, ale velmi hustá a odolná proti vyšlapání, takže v budoucnu nebudeme muset tolik dosívat a regenerovat. I jinde, kde se v trávníku objevují vyšlapané cestičky a holá místa, všude dosijeme  regenerační směsí nebo hřištní či golfovou směsí.

Vybíráme speciální travní směsi do stínu i na slunce

Pokud máme místo k sezení ve stínu, možná tady tráva není kvalitní. Je to nevhodným typem semene. Použijeme proto nyní speciální travní směs do stínu. Existují také travní směs na suchá místa, na trávník vystavený slunci. Jaké má vlastnosti kvalitní trávník? Pomalý růst, krásná barva, vysoká schopnost zátěže, musí splňovat požadavky na kvalitu podle konkrétních požadavků – musí být vhodný například na slunce, do stínu, na dětské fotbalové hřiště a podobně. Různí výrobci nabízejí různé značky, takže se orientujeme podle složení a podle doporučení na obalu. To nám řekne, kam se přesně travní směs hodí a k jakému účelu je určena – tak například golfové směsi jsou  nejhustší a silně zátěžové.

Čím se vyznačují travní směsi?

Ozdobte tedy zahradu tím správným trávníkem: Směs parková okrasná – vysoká hustota, krásně vypadá. Směs parková rekreační – vyšší zátěž, esteticky náročná směs. Směs hřištní zátěžová – trávník nese vysokou zátěž, rychle regeneruje, nízko se seká. Směs technická rekultivační – rychle se zazelená, do týdne zeleno, brání erozi a náletům plevelů.

O trávnících se také dočtete v článku Sekejte trávu s přehledem.

Alena Jansová

9.4.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist