Aby zahrada voněla…

Když je někde nablízku krásná květina, většinou k ní přivoníme. Děláme to bezmyšlenkovitě, ale býváme zklamáni, pokud není ke krásnému květu přiřazena stejně vábivá vůně. Pokud máte zahradu a neline se z ní opojná vůně, je čas s tím něco udělat.
syringa-meyeri_shutterstock_661593151-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Mnoho vzpomínek a nejen z dětství bývá spojeno s vůní.Pamatujeme si, jak voněl maminčin parfém, první květina, kterou jsme darovali, nebo keř růží, u kterého jsme dostali první polibek. Zahalte zahradu do vůně, kterou máte nejraději a přivábíte si sladké vzpomínky. Které květiny stoprocentně voní?

Daphne Odora neboli lýkovec libovonný

Odrůda stálozeleného keře, který  je zdoben malými růžovofialovými květy. Husté svazečky květů nádherně voní, milují slunce a polostín.

Růže

Už ve staré Persii se z růžových lístků vyráběl vonný olej, takže růže do našeho seznamu jednoznačně patří. Keře růží jsou nejen voňavé ale dodají vaší zahradě i eleganci. Vybírejte však takové, které kvetou od jara až do podzimu.

Šeřík

Je z rodu menších keřů a stromů a dostal se k nám složitou cestou  z Turecka. V evropských zahradách zdomácněl a dnes ho můžeme najít v bílé barvě, žluté, růžové a odstínech fialové.

Kalina vonná neboli Viburnum farreri

Listnatý keř pocházející z Číny narůstá až do tří metrů, Nejlépe se cítí na slunci nebo v polostínu a potřebuje vlhkou půdu.

Sazaník květnatý Calycanthus floridus

Pochází ze Severní Ameriky, je hustý a velmi aromatický. Má velmi lesklé listy a prospívá na plném slunci. Je nenáročný, daří se mu na všech druzích půdy.

Jasmínovník vonný

Okrasný keř z Asie, který vyniká výraznou vůní. Kvete od března do května. V našich klimatických podmínkách se sází do nádob, protože se na zimu musí ze zahrady odstranit a zazimovat.

Acidanthera dvoubarevná

Květina, která běžně roste v Etiopii, vyhledává teplé a slunečné místo. Dorůstá osmdesáti centimetrů a ve večerních hodinách voní.

Tabák okrasný

Kvete v červenci a srpnu a má rád slunce a vlhko. Sází se do nádob a střešních zahrad a je náročný na živiny.

K okrasné zahradě plné barevných květů vůně  prostě patří. Máte-li ale doma alergika, zjistěte, jestli  ho aromatické keře a květiny nenutí ke kašli, či nezhoršují alergickou rýmu.

Sabrina Harisová

22.9.2010 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist