Adventní věnec s vánočními hvězdami krok za krokem

Advent se blíží, proto jsme pro vás připravili inspiraci na DIY tvorbu adventního věnce, jehož hlavní součástí jsou přírodniny jako smrková kůra a mech. Na závěr je tento věnec dozdoben čtyřmi miniaturními poinsettiemi s červenými listeny.
adventni-venec-v-cervenem-ladeni-krok-za-krokem-titulka-1100x618.jpgCelá galerie 14 Zdroj: Zuzana Bohdalová

Pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima) je velmi oblíbená vánoční rostlina. V posledních letech je k dostání ve stále větším počtu barevných variant listenů. My jsme však vsadili na tradiční červenou barvu, která je pro symboliku Vánoc nejcharakterističtější. Základ věnce tvoří dva korpusy, každý s jiným průměrem. Přízdobu může zvolit každý podle vlastních nápadů, nebo se držet naší předlohy.

Prvním krokem je příprava materiálu

Nasbíráme si v prvé řadě dostatečné množství mechu, aby pokryl celou plochu menšího korpusu věnce. Pokud už máme mech delší dobu doma a zdá se vybledlý, namočíme jej a on ihned získá svěží zelenou barvu. Přebytečnou vodu z něj vymáčkneme a můžeme s mechem pracovat.

Dobře se pracuje se slaměným základem. Na větší slaměný věnec budeme lepit pomocí tavné lepicí pistole kousky smrkové kůry. Při sběru kůry v lese rovnou nasbíráme i pár modřínových šištiček. Na dozdobení věnce se mohou hodit i malá dekorativní jablíčka nebo z nich nasušené křížaly.

Technické pomůcky

Kromě již zmíněné tavné lepicí pistole a náplně do ní budeme potřebovat ještě vázací drátek, skobičky vytvořené ze sekaného zeleného drátku. Ten si nastříháme nůžkami na drát na délku cca 10 cm a takto nasekané drátky pak ohneme do tvaru skobiček. Ty upotřebíme při upevňování mechu na slaměný korpus.

Dekorace na přízdobu věnce

Kromě živých květin – poinsettií využijeme jako přízdobu věnce dřevěné hvězdy vyřezané na pásové pilce nebo zakoupené již hotové. Další jsou hvězdy z červené plsti v různých velikostech a několik kruhů stočeného červeného pedigu. Na závěr přidáme ještě několik červených baněk – kouliček a dvoje dřevěné červené mini sáňky. Pro obtočení kolem věnce s kůrou jsme použili červenou stuhu o šířce 6 cm a druhou stuhu o šířce 8 cm – bílou s tmavými proužky.

Začínáme větším věncem

Větší korpus ze slámy začneme oblepovat kůrou. Vybíráme takové kousky kůry, které se trochu kroutí a lépe přilnou k věnci. Kůru lepíme na slaměnou podložku pomocí tavné lepicí pistole. Jakmile jsme přilepili větší kusy kůry, dolepujeme holá místa pomocí menších kousků kůry tak, aby neprosvítala slaměná podložka.

Mechový věnec z menší podložky

Menší slaměný korpus obložíme pláty mechu a mech do podložky zapichujeme pomocí skobiček vytvořených ze zeleného sekaného drátku. Jakmile máme pokrytý celý povrch věnce, obmotáme ještě mech pro jistotu zeleným vázacím drátkem.

Spojení dvou věnců

Nyní na větší věnec s kůrou položíme menší věnec s mechem. Oba věnce propíchneme sekaným drátkem na 4 místech a propojíme věnce dohromady. Případně je možné spojit věnce převázáním vázacím drátkem, který na čtyřech místech obtočíme okolo obou věnců.

Do prostoru vzniklého mezi věnci po jejich obvodu přidáváme mech a připevňujeme jej skobičkami. Po obvodu obtočíme několik kruhů červeného pedigu. Pedig zapichujeme na koncích do podložky nebo konce a některá místa přilepíme tavnou lepicí pistolí.

Dekorační prvky

Na místa spojů nebo tak, abychom zakryli drátky a skobičky, přilepíme dekorace. Kromě hvězd ze dřeva a hvězd z červené plsti přilepíme v nepravidelných vzdálenostech i dvojice nebo trojice modřínových šišek. Na závěr přidáme červené lesklé baňky ve tvaru malých kouliček. Můžeme do nich vlepit párátka, tak se budou do podkladu dobře zapichovat.

Dokončení věnce

Na svíčky navážeme v dolní části kousek červené bavlnky nebo tenkou stužku, která bude volně splývat dolů k věnci. Svíčky zespod napíchneme na hřebíky bez hlaviček, aby se daly dobře zapíchnout i do věnce. Z bezpečnostních důvodů je dobré svíčky raději umístit na kovové zápichy. Svíčky zapíchneme do věnce v pravidelných rozestupech a nakonec vložíme do středu věnce 4 miniaturní červené vánoční hvězdy.

Nezapomeňte občas zalít květiny

V průběhu adventu je důležité občas zkontrolovat, zda poinsettie nevyschly a doplnit jim závlahu. Že rostliny ztratily hodně vody, poznáme podle toho, že se jim začnou kroutit listy. Proto je vhodné buďto umístit hvězdy na plochý podnos, nebo dát každou rostlinku zvlášť do miniaturního obalu na květináč, aby se voda při zálivce nedostala na nábytek.

 

23.11.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist