Adventní věnec z vlastní zahrady

První adventní neděle už se blíží, je nejvyšší čas si promyslet a chystat výzdobu bytu i zahrady. Záleží jen na vás, jestli chcete udržovat krok s módou, volíte raději klasiku, nebo máte svou vlastní tradiční oblíbenou výzdobu, kterou každý rok jen něčím novým načechráte.
vanocni-venec-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Na zahradě a v přírodě najdete materiálu dost a dost. Příroda jako by odpovídala na letošní trendovou barvu – zelenou, a ještě teď v listopadu najdete mnoho listnatých stromůkeřů oděných v nejrůznějších odstínech zelené, stačí jen natáhnout ruku, ustřihnout větvičku, utrhnout list.

Zelená a fialová

Ano, letošní módní vánoční barvy jsou skutečně zelená a fialová. Ano, i Vánoce mají své každoroční módní proměny – loni vévodila kombinace chladu – bílá, stříbrná a zlatá, předloni naopak teplé tóny krémové a hnědé, jindy je to modré a stříbrná. Jediná barva, se kterou se v adventním čase nikdy nespletete, je červená. Ta prostě patří ke každé kombinaci, i když vlastně nemá žádné religiozní opodstatnění a na výzdobách se objevila teprve někdy v předminulém století hlavně proto, že je prostě výrazná a kontrastuje se zelení adventních věncůvánočních stromků. Tak tedy letos zelená a fialová. Zelená je barvou rovnováhy, přírody, rozjímání. Nabízí širokou škálu odstínů od téměř žluté až po sytou tmavou. Pokud na výrobu adventního věnce a girland na okna a dveře používáte výhradně přírodní materiály, pak vám letošní kombinace různých zelených tónů určitě bude vyhovovat. Jehličnaté stromy poskytnou pevný barevný základ, listí cesmíny a mahónie propůjčí dekorativní sytý lesk, lístečky z růží, topolů a jiných listnáčů, které ještě najdete zelené, rozjasní výzdobu do tónů blízkých žluté, hnědé nebo červené. No, a pokud tedy chcete být trendy, přidejte na věnec fialové svíčky a na girlandy fialové vánoční koule, fialově nabarvené z papíru vystřihané andělíčky nebo fialové třepení.

Věnec nemusí být kulatý

Zní to trochu podivně, protože věnec prostě evokuje přesný kruh, přesto to u adventní výzdoby není podmínka. Například pro ty, kdo si oblíbili dekorace v přesně tvarově promyšleném japonském stylu, se nabízí adventní věnec čtvercový. Jako podstavec můžete použít bílý nebo černý „japonský“ čtvercový porcelánový nebo kovový podnos nebo docela obyčejné kuchyňské dřevěné prkénko. Do rohů postavte jehlanové svíčky a dekoraci jen jemně doplňte zkroucenými větvičkami a malými větvičkami jehličí rozloženými po podnosu. Je to střízlivé, ale velice efektní – navíc nemusíte mít obavu, že vám dohořívající svíčky propálí stůl nebo odkapávající vosk poškodí ubrus. Jinou variantou hranatého věnce je dřevěná podložka. Může být pravidelná, z dřevěných hranolků přesně zapadajících do sebe vydlabanými zářezy, může být i přírodní, ze čtyř silnějších větviček spojených v rozích omotaným drátkem. Svíčky připevníte na hřebíky buď do rohů nebo do středu, ale třeba také jen na jednu stranu dekorace. Nazdobení záleží na vaší fantazii a vkusu – můžete použít šišky, listy, slámu, oříšky, ale třeba také motanice z pedigu, vánoční řetězy z blýskavého třepení… Nezapomeňte na letošní zelenou – i šišky a oříšky je možné obarvit na různé odstíny této barvy.

Co najdete v obchodech

Kdo si pro inspiraci zajde raději do obchodu s dekorativními předměty, najde tu řadu předpřipravených základů pro adventní věnce. Drátěná miska s podstavci na svíčky se bude krásně proplétat větvičkami i řetízky, dřevěný základ zase ozdobíte lehce přilepenými oříšky, šiškami nebo kousky voňavé skořice. A komu se líbí blýskavý lesk, vybere si třeba věnec z barevných vánočních koulí – ten bez potíží přežije jedno adventní období i na terase nebo na sněhem lehce zapadaném zahradním stole a bude se tam krásně vyjímat.

Nezapomeňte na zahradu

Brzy budete chtít na zahradě rozsvítit světýlka na stromku nebo nade dveřmi. Zkontrolujte tedy včas, jestli loňské svítící girlandy opravdu svítí, jestli nemají přelámané dráty nebo rozbité žárovky. Stromek na zahradě může být ozdobený ale i pro denní pěkný pohled – stačí pomýšlet na dekorativní efekt ve chvíli, kdy choulostivé dřeviny obalujete slámou a jutou na ochranu proti mrazu. Několik mašlí z lýka udělá z účelu krásnou výzdobu.

Text: Gabriela Koulová

9.11.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist