Zahrada > Přírodní kosmetika > Aloe vera je opravdu zázračná rostlina
Aloe vera je opravdu zázračná rostlina
Aloe pravá (Aloe vera) bývá často spojována hlavně s kosmetickými přípravky, v nichž tvoří nedílnou součást. Skvěle totiž hojí podrážděnou pokožku. Pro kosmetické účely ji používala již královny Kleopatra či Nefertity a bylo dokonce dokázáno, že se výtažek z této rostliny používal také pro balzamování.
Pro léčebné účely se ovšem používají i další druhy aloe. Poměrně známá je také aloe stromovitá (A. arborescens).
Pokud si budete chtít aloe také vypěstovat, počítejte s tím, že je to teplomilná a světlomilná sukulentní rostlina, která má raději sucho než přelévání. Takže je to ideální rostlina pro zapomnětlivce, kteří to se zálivkou moc nepřehánějí.
Léčivý gel nad zlato
V případě této rostliny nás bude zajímat hlavně čirý gel, který se nachází pod silnou pokožkou listů. Pokud list naříznete, první, co uvidíte, je nahnědlá páchnoucí tekutina, která se uvolní právě z pokožky listu. Tato tekutina nás ovšem pro výrobu kosmetiky ani pro léčebné účely zajímat nebude, gel se totiž nachází až uvnitř listu.
Pokud ho budete chtít získat, budete muset nožem odříznout horní část pokožky, přičemž se gel pěkně odhalí. Dokud ho mechanicky nepoškodíte, drží tvar a je poměrně tuhý, jen z řezné plochy postupně odkapává tekutina. Z listu ho pak vyndáte pomocí lžíce.
Kousky gelu pak dávejte do čisté nádoby, ve které se pak kusy hmoty rozmixují tyčovým mixérem. Tuto surovinu pak lze používat pro další účely.
Co gel z aloe umí
V kosmetickém průmyslu se cení hlavně schopnosti hojit rány, zvláště skvělý je gel na hojení popálenin. I doma si můžete vyrobit „rychlou pomoc“ při popálenině. Stačí listy nakrájet na tenké plátky a ty řeznou plochou položit na několik minut na ránu.
Gel z aloe má ale pozitivní vliv také na zdraví trávicí soustavy. Čistý gel se používá při častém pálení žáhy, hojí sliznici střev a prospívá i žaludku. Díky látce germanium pomáhá organismus zásobovat kyslíkem. Je zkoumán také vliv na léčbu rakoviny. Všeobecně zlepšuje zdravotní stav, urychluje hojení organismu, což je důležité hlavně po různých operacích, chemoterapii a ozařování. Preparáty s obsahem gelu se požívají i při nervovém vyčerpání.
Ačkoli bylo zjištěno, že je aloe vhodná i pro vnitřní užití, buďte s ní opatrní. Gel totiž působí projímavě a některé testy dokonce odhalily obsah karcinogenních látek, které by se neměly dostat do trávicího traktu. Stejně tak bylo zjištěno, že obsahové látky v gelu brání působení užívaných léčiv. Pokud si tedy chcete být jisti, že aloe opravdu bude vašemu zdraví prospívat, užívejte výtažky z této rostliny jen ve formě dostupných certifikovaných přípravků.
Aloe v kosmetice
Čirý gel urychluje hojení řezných ran, popraskané pokožky i drobných popálenin, proto se skvěle hodí do pleťových krémů, tělových výživných másel nebo jako složka do gelů určených na holení. Gel lze po několik týdnů uchovávat také v lednici a postupně ho tak přidávat do kosmetických přípravků.